Quantcast
< sekcia Ekonomika

Nemecko čelí demografickej kríze, pomohla by jej väčšia migrácia

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kolínsky inštitút pre výskum ekonomiky IW odhaduje, že pracovná sila v Nemecku sa tento rok zníži o viac než 300.000 ľudí, keďže viac starších zamestnancov odíde do dôchodku.

Berlín 11. januára (TASR) - Nemecko potrebuje väčšiu imigráciu, aby sa vyhlo nedostatku pracovnej sily, myslí si spolkový minister hospodárstva Robert Habeck.

Najväčšia európska ekonomika čelí demografickej kríze. Podľa Habecka preto potrebuje vyššiu imigráciu, aby citeľný nedostatok pracovnej sily nepodkopal produktivitu a neohrozil úspešný prechod k zelenej energii.

"Aktuálne máme 300.000 voľných pracovných miest a očakávame, že ich počet vzrastie na 1 milión a viac," uviedol Habeck na tlačovej konferencii. "Ak túto dieru nezaplátame, budeme mať reálny problém s produktivitou."

Kolínsky inštitút pre výskum ekonomiky IW odhaduje, že pracovná sila v Nemecku sa tento rok zníži o viac než 300.000 ľudí, keďže viac starších zamestnancov odíde do dôchodku, než mladých ľudí vstúpi na pracovný trh. Táto diera by sa mala prehlbovať a odhaduje sa, že v roku 2029 dosiahne viac 650.000, čo bude znamenať, že v roku 2030 bude chýbať na pracovnom trhu takmer 5 miliónov ľudí.