Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. apríl 2024Meniny má Fedor
< sekcia Ekonomika

Nemecko zápasí s vážnym nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Ondrej Podolinský

Podľa Heila Nemecko je stále silná ekonomika, ale pokiaľ ide o zabezpečenie kvalifikovanej pracovnej sily do budúcnosti, čas hrá proti nemu.

Berlín 26. februára (TASR) - Nemecko zápasí s vážnym nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov. Situácia sa bude ďalej zhoršovať, keďže do dôchodku smerujú silné ročníky. Nemecko by tak mohlo prísť o svoju pozíciu tretej najväčšej svetovej ekonomiky. Uviedol to v pondelok minister práce Hubertus Heil. TASR správu prevzala z DPA.

"Ak teraz nevyriešime problém s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, stane sa hlavnou prekážkou hospodárskeho rastu Nemecka," povedal Heil v Berlíne na konferencii, ktorú zorganizovala vláda.

Je potrebné "dostať všetkých ľudí, ktorí chcú v krajine pracovať, do práce, do výcviku," skonštatoval minister hospodárstva Robert Habeck. Zdôraznil, že z dlhodobého hľadiska to bude rozhodujúce pre to, aby Nemecko rástlo, a aby sa prosperita v krajine mohla zvýšiť alebo udržať.

Podľa Heila Nemecko je stále silná ekonomika, ale pokiaľ ide o zabezpečenie kvalifikovanej pracovnej sily do budúcnosti, čas hrá proti nemu.

Do roku 2035 odíde do dôchodku sedem miliónov kvalifikovaných pracovníkov, uviedol Heil s odvolaním sa na štúdiu Inštitútu pre výskum zamestnanosti.

Upozornil zároveň, že 1,6 milióna ľudí vo veku 20 až 29 rokov nemá žiadne odborné vzdelanie. Mladí stážisti pozvaní na konferenciu sa zase sťažovali na nedostatočné odborné vzdelávanie v škole. Nepáči sa im tiež, že štúdium na učňovke a odborná príprava sú stále považované za oveľa menejcenné ako štúdium na univerzite v Nemecku.

Na jednodňovom kongrese sa zúčastnili stovky zástupcov podnikov, združení a spoločností.

"Zabezpečenie kvalifikovanej pracovnej sily znamená zabezpečenie prosperity," povedal Heil pre agentúru DPA pred konferenciou.

"V súčasnosti pracuje viac ľudí ako kedykoľvek predtým - vyše 46 miliónov. Napriek tomu potrebujeme viac kvalifikovaných pracovníkov a pracovnej sily, aby sme naplno využili náš potenciál tretej najväčšej svetovej ekonomiky," dodal Heil, podľa ktorého cieľom stretnutia bolo ukázať, že nemecká vládna koalícia robí všetko pre to, aby získala kvalifikovanú pracovnú silu.