Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 21. február 2026Meniny má Eleonóra
< sekcia Ekonomika

Nemecký akciový trh po pondelkovom prepade opäť rastie

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Nové obavy z ochladenia čínskej ekonomiky spôsobili, že Dax sa prepadol o viac než 4 %.

Frankfurt nad Mohanom 5. januára (TASR) - Nemecký akciový trh dnes otvoril v pluse po prudkom prepade na začiatku nového roka. Informovala o tom agentúra DPA.

Kľúčový nemecký index Dax v prvých minútach dnešného obchodovania vzrástol o 0,56 % na 10.340,88 bodu. Nové obavy z ochladenia čínskej ekonomiky spôsobili, že Dax sa v pondelok (4. 1.) prepadol o viac než 4 %, čo bol jeho najhorší štart do nového roka za vyše 25 rokov.

Index MDax, na ktorom sú kótované stredne veľké nemecké firmy, sa dnes ráno zvýšil o 1,06 % na 20.470,74 bodu. Technologický index TecDax stúpol o 0,85 % na 1808,91. Index blue-chipov z eurozóny EuroStoxx 50 vzrástol o 0,74 % na 3188,05 bodu.

Index DAX sa dnes z prepadu z predchádzajúceho dňa nespamätal

Nálada na nemeckom akciovom trhu zostáva pesimistická. Informuje o tom DPA. Po prepade indexu DAX, hlavného indexu nemeckej akciovej burzy vo Frankfurte nad Mohanom, v pondelok (4.1.) o vyše 4 %, dnes sa jeho hodnota znížila o 0,7 % na 10.206,56 bodu. Pokusy o zvrátenie negatívneho trendu stroskotali.

Vstup nemeckej burzy do nového roka je najhorší za posledných viac ako 25 rokov. "Ak by mal prvý týždeň nového roka signalizovať vývoj burzy v jeho ostatných mesiacoch, potom sa treba pripraviť na výkyvový rok 2016," uviedol Jochen Stanzl zo spoločnosti Broker CMC Markets.

Vo Frankfurte klesli dnes aj ďalšie dva dôležité indexy MDax a TecDax. Európsky index EuroStoxx klesol zatiaľ o 0,47 % na 3149,86 bodu.