< sekcia Ekonomika

Zlé správy z Číny znížili ceny ropy, Brent sa ale drží nad 65 USD

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Čínska vláda oznámila, že na tento rok stanovila cieľ rastu ekonomiky v rozmedzí od 6 % do 6,5 %, čo je menej, než stanovila vláda na rok 2018.

Singapur 5. marca (TASR) - Ceny ropy v utorok klesli, keď trhy zareagovali na nepriaznivé správy z čínskej ekonomiky. Pokles bol však iba mierny, nakoľko ceny ropy naďalej podporuje program znižovania ťažby zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov.

Čínska vláda oznámila, že na tento rok stanovila cieľ rastu ekonomiky v rozmedzí od 6 % do 6,5 %, čo je menej, než stanovila vláda na rok 2018. Okrem toho je cieľ slabší aj v porovnaní s reálnym rastom čínskej ekonomiky v minulom roku. Ten dosiahol 6,6 %, čo bol najslabší rast ekonomiky od roku 1990. Ďalšie spomalenie rastu čínskeho hospodárstva bude znamenať aj slabší dopyt po rope.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v máji klesla do 8.11 h SEČ o 25 centov na 65,42 USD (57,70 eura) za barel (159 litrov). Mierny pokles zaznamenala aj cena americkej ľahkej ropy WTI s aprílovým kontraktom. Dosiahla 56,39 USD/barel, čo oproti predchádzajúcej uzávierke predstavuje pokles o 20 centov.