Quantcast
< sekcia Ekonomika

Neschválený rozpočet nebude pre I. Matoviča dôvodom na demisiu

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) prichádza na 108. rokovanie vlády SR v Bratislave v stredu 5. októbra 2022. Foto: TASR - Martin Baumann

Matovič upozornil, že by sa v rozpočtovom provizóriu síce formálne zvýšili platy zdravotníkov, učiteľov či zamestnancov verejnej a štátnej správy, ale štát by na ich vyplatenie nemal peniaze.

Bratislava 5. októbra (TASR) – Minister financií Igor Matovič (OĽANO) v stredu po rokovaní vlády odmietol, že by neschválenie rozpočtu na rok 2023 Národnou radou (NR) SR mal byť dôvod na jeho demisiu. Pripustil, že vládnutie v rozpočtovom provizóriu by bolo náročné, no vie si predstaviť zvládnutie aj takejto situácie. Prípadné neschválenie rozpočtu by minister považoval za schválnosť zo strany politikov opozičnej strany SaS.

"Neschválený rozpočet bude dôvodom na rozpočtové provizórium, je to zákonné pokračovanie neschváleného rozpočtu," pripomenul Matovič. "Samozrejme, bude sa nám ľahšie dýchať, ak bude dnes alebo v najbližších dňoch schválená novela zákona o štátnom rozpočte, lebo v tom prípade sa nám ten vankúš, z ktorého bude rátať rozpočtové provizórium, nafúkne o novelu, ktorú teraz predkladáme," dodal minister. Vláda do parlamentu predložila návrh novely štátneho rozpočtu na tento rok, v ktorom zvýšila príjmy aj výdavky rozpočtu o približne 1,5 miliardy eur.

Matovič upozornil, že by sa v rozpočtovom provizóriu síce formálne zvýšili platy zdravotníkov, učiteľov či zamestnancov verejnej a štátnej správy, ale štát by na ich vyplatenie nemal peniaze. "Či si to niekto zoberie na zodpovednosť, neviem. My budeme robiť všetko preto, aby sa 76 rozumných ľudí v parlamente našlo," dodal Matovič.