Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Ekonomika

V dvoch projektoch na zamestnávanie mladých je 6940 žiadostí

Ilustračné foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Cez dva projekty sa má vytvoriť 13.647 nových pracovných miest.

Bratislava 22. apríla (TASR) – V dvoch projektoch na zamestnávanie mladých ľudí do 29 rokov má rezort práce k polovici apríla tohto roka na stole 6940 žiadostí. Z toho predstavuje počet uzatvorených pracovných zmlúv 4739. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to uviedol minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Rozdiel je podľa Richtera spôsobený tým, že približne mesiac trvá proces medzi doručením žiadosti a uzatvorením zmluvy. "Celkovo máme cez tieto dva projekty záujem vytvoriť 13.647 nových pracovných miest," priblížil minister. Konkrétne ide o Národné projekty číslo XX a XXI. Prvý je zameraný na zamestnávanie mladých ľudí v oblasti samospráv a druhý vo firmách.

"Stále máme ambíciu v priebehu pol roka dosiahnuť úplný stav a naplnenie tohto procesu," avizoval Richter. Pokiaľ sa však nevyčerpajú eurofondy určené na tieto projekty pre mladých, ministerstvo sa obráti na druhú rizikovú skupinu nezamestnaných na Slovensku, a to na ľudí nad 50 rokov. Takýto presun financií je už podľa Richtera dohodnutý aj v Bruseli. "Zdá sa však, že ani o druhú rizikovú skupinu nie je príliš veľký záujem na úrovni samospráv," konštatoval minister.

Podľa prieskumu úradov práce medzi starostami a primátormi prejavila samospráva záujem zatiaľ len zhruba o 1200 takýchto nezamestnaných. "Stále si myslíme, že samospráva nevyužíva celkom tento priestor," dodal Richter. A preto, ak nebude z ich strany záujem, ministerstvo bude chcieť tieto miesta využiť prostredníctvom klasických podnikateľských subjektov, čiže na účel, aký má druhý projekt, teda zamestnávanie ľudí vo firmách.