Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia Ekonomika

Nitra získala takmer 7 miliónov eur na zelené projekty

Nitriansky hrad, foto z archívu. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Súčasťou zelených projektov je aj obnova hradného kopca za 762.000 eur.

Nitra 22. februára (TASR) – Mesto Nitra získalo z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) na zelené projekty takmer 6,7 milióna eur. Získané peniaze pôjdu na revitalizáciu zelene v mestskom parku, na hradnom kopci a v ďalších častiach mesta.

Najväčším projektom s oprávnenými nákladmi v hodnote viac ako šesť miliónov eur je obnova starej časti Mestského parku na Sihoti. Radnica naň z európskych fondov dostane 5,7 milióna eur. Podľa primátora Mareka Hattasa pôjde o najväčšiu revitalizáciu parku v jeho 150-ročnej histórii. Realizovať sa bude podľa projektu českého Ateliéru Krejčiříkovi.

Na projekt je už vydané stavebné povolenie, zrealizovaný má byť najneskôr do septembra 2023. Jeho súčasťou má byť pikniková lúka s priestormi na grilovanie i nové detské ihriská s inkluzívnymi hracími prvkami. "Zvieratá v obore dostanú dôstojnejšie miesto pri mŕtvom ramene, na ktorom vznikne tiež vyhliadka priamo nad vodnou hladinou. Park dostane aj nové kvetinové záhony, nové povrchy chodníkov i osvetlenie. Revitalizácie sa dočká aj srdce parku, ktorým je Žabia fontána. Jej citlivá rekonštrukcia bude plne rešpektovať dielo nitrianskeho rodáka sochára Júliusa Bártfaya," uviedol Hattas.

Ako doplnil, súčasťou revitalizácie parku bude aj nový mobiliár, workoutové ihrisko pre seniorov i historický detský kolotoč, ktorý v parku zostane a bude slúžiť ako historický artefakt a výtvarné dielo. "Stará časť parku sa bude revitalizovať v jednej etape. Budeme sa snažiť organizovať práce tak, aby park nebol vyblokovaný naraz a v jednom čase, ale aby mohol čo najviac slúžiť verejnosti. Rovnako nie je snaha obmedzovať prevádzku stánkov s občerstvením. Projekt však predpokladá gastronomické prevádzky v niektorých iných polohách a v adekvátnej architektonickej kvalite," pripomenul vedúci odboru životného prostredia na mestskom úrade Štefan Lančarič.

Súčasťou zelených projektov je aj obnova hradného kopca za 762.000 eur. "Tu sa budú riešiť nové chodníky, vyhliadky smerom na kúpalisko, osvetlenie, výsadby novej a úprava existujúcej zelene a niektoré výruby. Na Jesenského ulici sa vytvorí nový turniket, ktorým sa bude na hradný kopec vstupovať," vysvetlil Jaroslav Jazvinský z mestského úradu. Súčasťou zelených projektov, ktoré chce mesto zrealizovať do septembra 2023, je aj revitalizácia obytného vnútrobloku na Štúrovej ulici za 158.000 eur a obnova ZŠ Škultétyho za 37.000 eur.