Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 1. máj 2024
< sekcia Ekonomika

NKÚ: Chýbajúce prepojenie systémov počas pandémie komplikovalo pomoc

Na snímke predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Ľubomír Andrassy počas tlačovej konferencie v Bratislave 27. mája 2022. Foto: TASR - Dano Veselský

Štát nedokázal masívne a rýchlo vyplácať finančnú pomoc.

Bratislava 21. októbra (TASR) – Slovensko nebolo pripravené na enormný zásah do fungovania štátu a života podnikateľov, aký vyvolala pandémia nového koronavírusu. Štát nedokázal masívne a rýchlo vyplácať finančnú pomoc. Pohotovému vyplácaniu covid-pomoci bránilo, že chýbalo prepojenie informačných systémov a štátom vedených registrov o súkromných podnikoch, pričom spolupráca a výmena skúseností medzi jednotlivými poskytovateľmi pomoci bola slabá alebo takmer žiadna. Uviedla to hovorkyňa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Daniela Bolech Dobáková.

Priblížila, že kontrolóri NKÚ sa zamerali na poskytovateľov pomoci – ministerstvá dopravy, hospodárstva, kultúry a práce. U niektorých audit NKÚ potvrdil riziko nedostatočných kontrolných mechanizmov vrátane nízkeho počtu ex-post kontrol, čím hrozilo neoprávnené vyplácanie pomoci.

Kontrolóri podľa nej poukázali aj na fakt, že takmer nikto nesledoval a nehodnotil účinnosť použitých verejných zdrojov. Preto NKÚ parlamentnému výboru pre hospodárstvo odporučil zaviazať ministerstvá, aby prepojili informačné systémy tak, aby dokázali poskytnúť potrebné komplexné informácie o žiadateľoch dotácie. Taktiež, aby rezorty vypracovali a zhrnuli dobré aj zlé skúsenosti s poskytovaním a riadením covid-pomoci a následne aby vytvorili a vládou schválili modelové postupy riešenia negatívnych dosahov obdobných krízových situácií.

NKÚ v kontrolovaných rokoch 2020 a 2021 preveroval, ako sa ministerstvá vyrovnali s neočakávanou a vynútenou úlohou poskytnúť pre obmedzenia súvisiace s ochorením COVID-19 podnikateľskému sektoru podporu z verejných zdrojov, a to v rámci celkovej priamo vyplácanej covid-pomoci vo výške 2,5 miliardy eur. Zaujímali sa o včasnosť, transparentnosť a účinnosť kontrolného systému jednotlivých rezortov.

"Asi najväčšie riziká sme objavili v rýchlosti rozhodovania pri nastavovaní projektov pomoci na úrovni ústredných orgánov štátu. Ide o obdobie od vzniku mimoriadnej situácie cez možnú zmenu legislatívy až po poskytnutie prostriedkov, ktoré bolo relatívne dlhé. Pritom v týchto mimoriadnych situáciách platí, že kto rýchlo dáva, dvakrát dáva," dodal predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.