Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. júl 2024Meniny má Iľja a Eliáš
< sekcia Ekonomika

Nová výzva proti hoaxom má podporiť boj proti dezinformáciám

Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí). Foto: TASR

Výzva vo výške 200.000 eur je určená na vzdelávanie a osvetové aktivity, kampane, ale aj na rozvoj kvalitnej žurnalistiky.

Bratislava 27. júla (TASR) - Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR vyhlásilo novú výzvu v hodnote 200.000 eur, ktorou chce podporiť boj proti dezinformáciám, hoaxom a tiež zlepšovanie mediálnych a digitálnych zručností. Podpora je určená na projekty vzdelávania, rozvoj kritického myslenia či odhaľovanie dezinformačných kampaní, uviedlo v stredu MIRRI.

"Dlhodobo podporujeme iniciatívy a projekty, ktoré podporujú kritické myslenie, zvyšujú digitálnu gramotnosť a pomáhajú ľuďom orientovať sa v záplave klamstiev a účelových manipulácií, ktoré sa šíria najmä v online priestore," uviedla ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). Výzva nadväzuje na vlaňajšiu, z ktorej získalo podporu sedem projektov na rozvoj kritického myslenia, určených pre žiakov, učiteľov aj širokú verejnosť.

Výzva vo výške 200.000 eur je určená na vzdelávanie a osvetové aktivity, kampane, ale aj na rozvoj kvalitnej žurnalistiky. O podporu sa môže uchádzať neziskový sektor, školy, univerzity, rozpočtové a príspevkové organizácie zriadené obcami a vyššími územnými celkami, ale aj podnikatelia či verejné výskumné inštitúcie.

Rezort spresnil, že aktivity musia byť orientované na žiakov, študentov, učiteľov, zamestnancov verejnej správy alebo na širokú verejnosť. Zamerané majú byť na zvyšovanie povedomia o dezinformačných kampaniach, vytváranie kreatívnych reakcií na hoaxy, podporu kritického myslenia či zvyšovanie mediálnej gramotnosti. Zapojiť sa do výzvy a poslať žiadosť o poskytnutie dotácie je možné do 21. augusta.