< sekcia Ekonomika

A. NOVAK: Ukrajina poslala Gazpromu za plyn ďalších 15 miliónov USD

Ruský minister energetiky Alexander Novak Foto: TASR/AP

Podľa ruského ministra energetiky bol Gazprom informovaný, že peniaze sú na ceste, firma ich však zatiaľ nedostala.

Krasnojarsk 27. februára (TASR) - Ukrajina poslala Rusku na zabezpečenie dodávok zemného plynu 15 miliónov USD (13,25 milióna eur), ruská plynárenská firma Gazprom však peniaze zatiaľ na účet nedostala. Povedal to dnes ruský minister energetiky Alexander Novak. Informovali o tom agentúry Reuters a TASS.

Podľa Novaka bol Gazprom informovaný, že peniaze sú na ceste, firma ich však zatiaľ nedostala. V tejto súvislosti upozornil, že ak Gazprom peniaze v stanovenom termíne nedostane, dodávky plynu Ukrajine zastaví ešte pred 2. marcom, keď sa v Bruseli bude konať schôdzka zástupcov Ruska, Ukrajiny a Európskej únie k tomuto problému. Novak, ktorý sa zúčastňuje na ekonomickom fóre v Krasnojarsku, zároveň svoju účasť na trojstrannej schôdzke potvrdil.

Ruský prezident Vladimir Putin a následne aj Gazprom tento týždeň varovali, že Ukrajina má predplatený plyn z Ruska len na pár dní a v prípade, že do konca februára ďalšie peniaze neprídu, dodávky sa zastavia. Podľa Putina by to mohlo ohroziť aj tranzit plynu do Európy.

Najnovší spor vznikol po tom, ako Rusko začalo dodávať plyn separatistickým regiónom na východe Ukrajiny, keďže im minulý týždeň ukrajinský Naftogaz dodávky pozastavil. Dôvodom boli podľa Naftogazu rozsiahle škody na infraštruktúre v dôsledku bojov. Rusi tento plyn zahrnuli do dodávok pre Ukrajinu, s čím Kyjev nesúhlasil a odmietal za to platiť. Vo štvrtok (26. 2.) Gazprom oznámil, že je pripravený na kompromis a ochotný vyňať plyn pre východ Ukrajiny z hlavného kontraktu uzatvoreného s Naftogazom.

(1 EUR = 1,1317 USD)