< sekcia Ekonomika

Novou viceguvernérkou NBS by sa mala stať Dana Meager

Na archívnej snímke štátna tajomníčka ministerstva financií SR Dana Meager. Foto: TASR - Martin Baumann

Banková rada NBS má šesť členov. Tvoria ju guvernér, dvaja viceguvernéri a traja ďalší členovia.

Bratislava 11. decembra (TASR) - Novou viceguvernérkou Národnej banky Slovenska (NBS) by sa mala stať súčasná štátna tajomníčka rezortu financií Dana Meager. Do tejto funkcie ju nominoval vládny kabinet, ktorý v stredu schválil návrh na jej vymenovanie. Bude to však ešte musieť odobriť parlament a následne ju vymenovať prezidentka SR Zuzana Čaputová. Hlava štátu už jedného vládneho kandidáta odmietla, a to Jozefa Hudáka.

Banková rada NBS má šesť členov. Tvoria ju guvernér, dvaja viceguvernéri a traja ďalší členovia. V súčasnosti nie je obsadené jedno miesto viceguvernéra, na ktoré by mala zasadnúť práve Meager.

"Vzhľadom k tomu, že je nevyhnutné plynule zabezpečovať plnenie všetkých funkcií a úloh NBS, ktoré jej vyplývajú zo zákona, je potrebné doplniť neúplný počet členov Bankovej rady NBS," konštatuje sa vo vládnom návrhu na vymenovanie Meager. Vládny kabinet je presvedčený, že spĺňa všetky kritériá a podmienky na úspešný výkon tejto funkcie. Meager od roku 2016 pôsobí na Ministerstve financií ako štátna tajomníčka, v minulosti pôsobila aj vo funkcii viceprezidentky finančnej správy.

Vláda predtým do tejto funkcie navrhla Jozefa Hudáka. Toho sa však prezidentka rozhodla nevymenovať, pretože podľa nej nespĺňal viacero podmienok. Okrem nesplnenia kvalifikačnej podmienky ho napríklad mali diskvalifikovať aj vyjadrenia o tom, že jednou z jeho iniciatív v pozícii viceguvernéra by bolo založenie novej zdravotnej poisťovne, ktorá by mala byť pod dohľadom NBS a poskytovala by poistenie nadštandardu zdravotnej starostlivosti.

R. Raši: D. Meager spĺňa všetky predpoklady byť viceguvernérkou NBSŠtátna tajomníčka rezortu financií Dana Meager spĺňa kvalifikačné predpoklady na to, aby sa stala viceguvernérkou Národnej banky Slovenska (NBS). Uviedol to po skončení sa rokovania vlády podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Vláda v stredu schválila návrh nominácie Meager na tento post. "Z môjho osobného pohľadu je odbornou nomináciou, aj keď sa pozrieme na jej predchádzajúce pôsobenie. Aj na základe funkcie štátnej tajomníčky je kompetentnou osobou," skonštatoval Raši. Schváliť jej nomináciu však ešte musí parlament a následne ju musí vymenovať prezidentka SR Zuzana Čaputová. "Nepredpokladám nejaké výrazné výhrady k nej, z odbornej stránky spĺňa všetky predpoklady a je rešpektovanou odborníčkou," tvrdí Raši.

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) ho doplnil, že keď bude potrebné zvolať schôdzu parlamentu, tak táto nominácia by sa dala v jej rámci schváliť. Nie je vylúčené, že prezidentka nevráti na opätovné prerokovanie niektoré schválené zákony na poslednej schôdzi. Inak naplánovaná do parlamentných volieb už nie je žiadna. "Pokiaľ by sa parlament konal, tak by sa mohlo rozhodnúť ešte v tomto období. Keď nie, ostane to pre ďalší parlament," dodal Raši.