Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 4. jún 2023Meniny má Lenka
< sekcia Ekonomika

Nový úsek obchvatu Galanty odbremení mesto od kamiónov

Nová cesta v dĺžke 5,6 kilometra, ktorá na seba prevezme veľkú časť tranzitnej dopravy z centra mesta, bola financovaná cez eurofondy.

Galanta 26. novembra (TASR) – Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek odovzdal dnes motoristickej verejnosti do užívania druhý úsek obchvatu mesta Galanta. Nová cesta v dĺžke 5,6 kilometra, ktorá na seba prevezme veľkú časť tranzitnej dopravy z centra mesta, bola financovaná cez eurofondy. Brusel nám preplatí až 85 percent oprávnených nákladov na tento projekt. Tretia, záverečná etapa obchvatu Galanty, sa začne stavať na jar budúceho roku.

"Každý takýto obchvat má veľký význam pre obyvateľov miest, ktorí trpia kamiónovou dopravou prechádzajúcou centrom. Všetci veľmi dobre vieme, ako tranzitná doprava komplikuje vnútromestskú dopravu, takže nová cesta pomôže Galante už v tejto fáze. Najväčšie vydýchnutie príde, samozrejme, až po dokončení záverečnej etapy obchvatu," povedal na slávnostnom otvorení Počiatek.

Denne prešlo centrom Galanty približne 16.000 vozidiel. "Výstavba mestského obchvatu zabezpečí plynulosť cestnej premávky a minimalizuje negatívne vplyvy dopravy na život obyvateľov mesta," uviedol hovorca ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Martin Kóňa s tým, že cesta I/75, ktorej súčasťou je tento mestský obchvat, tvorí spojnicu medzi Bratislavou a Novými Zámkami s pokračovaním na juh stredného Slovenska.

Výstavba druhej etapy obchvatu Galanty si vyžiadala 7,5 milióna eur, zhotoviteľom stavby je spoločnosť Strabag. Všetky tri etapy galantského obchvatu sú financované v rámci Operačného programu Doprava 2007-2013.