Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Ekonomika

Novým akcionárom aerolínií SAS sa stane spoločnosť Air France-KLM

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

Najväčšie škandinávske aerolínie SAS požiadali v polovici roka 2022 v USA o ochranu pred veriteľmi.

Kodaň 3. októbra (TASR) - Novými hlavnými akcionármi leteckej spoločnosti Scandinavian Airlines (SAS) sa po konkurznom konaní stanú okrem dánskeho štátu aj investičná firma Castlelake a skupina Air France-KLM. Castlelake získa podiel približne 32 %, Air France-KLM 20 % a dánsky štát bude vlastniť 26 %, oznámila v utorok SAS. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Dánska investičná spoločnosť Lind Invest bude v SAS vlastniť 8,6 % akcií. Celkové investície do reorganizovanej spoločnosti SAS budú podľa jej vyhlásenia predstavovať 12,9 miliardy švédskych korún (1,11 miliardy eur).

Vybraná ponuka je najvýhodnejšia pre spoločnosť, jej veriteľov, ako aj ostatné zainteresované strany, uviedol vo vyhlásení predseda Predstavenstva SAS Carsten Dilling. Spoločnosť SAS bude stiahnutá z burzy cenných papierov v Štokholme, dodal.

Najväčšie škandinávske aerolínie SAS požiadali v polovici roka 2022 v USA o ochranu pred veriteľmi. Spoločnosť predtým roky zápasila s vysokými nákladmi a jej problémy sa ešte viac prehĺbili počas pandémie nového koronavírusu, ktorá paralyzovala osobnú leteckú prepravu.

(1 EUR = 11,5833 SEK)