Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. november 2023Meniny má Vratko
< sekcia Ekonomika

NR SR: Rozdiel medzi sadzbami dane zo stavieb sa upraví

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Násobok najnižšej ročnej sadzby dane sa vzťahuje aj na sadzby v jednotlivej časti obce alebo v jednotlivom katastrálnom území, ak ich má obec viac.

Bratislava 16. mája (TASR) - Mestá a obce budú mať povinnosť upraviť rozdiel medzi najvyššou a najnižšou ročnou sadzbou dane zo stavieb na maximálne desaťnásobok. Vyplýva to z novely zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktorú Národná rada (NR) SR v utorok definitívne schválila. Návrh predložili poslanci Jozef Lukáč a Miloš Svrček (všetci Sme rodina).

Násobok najnižšej ročnej sadzby dane sa vzťahuje aj na sadzby v jednotlivej časti obce alebo v jednotlivom katastrálnom území, ak ich má obec viac. Mestá a obce ako správcovia dane majú v súčasnosti podľa predkladateľov aj väčšie rozdiely medzi sadzbami ako desaťnásobok. "Preto je potrebné doplniť súčasné znenie tejto zákonnej povinnosti tak, že uvedené maximálne rozpätie (desaťnásobok) medzi sadzbami tejto dane posudzovať v rámci jednotlivej časti obce alebo jednotlivé katastrálne územie, ak má obec viac katastrálnych území," uviedli v dôvodovej správe.

Splnenie povinnosti upraviť rozdiel medzi ročnými sadzbami dane sa zároveň posunie zo zdaňovacieho obdobia 2024 na zdaňovacie obdobie 2027.

Novela bude účinná od 1. októbra tohto roka.