Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 14. október 2026Meniny má Boris
< sekcia Ekonomika

NR SR schválila rozpočet na budúci rok s deficitom 4,94 % HDP

Na snímke elektronická tabuľa s výsledkom hlasovania o štátnom rozpočte počas 61. schôdze parlamentu v Bratislave v stredu 14. októbra 2026. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Štátny rozpočet počíta na rok 2027 s príjmami 27,911 miliardy eur a výdavkami 35,666 miliardy eur. Hospodárenie štátu by tak malo dosiahnuť hotovostný schodok 7,754 miliardy eur.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 14. októbra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili v stredu zákon o štátnom rozpočte na rok 2027. Deficit má budúci rok dosiahnuť 4,94 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo bude viac ako tohtoročných očakávaných 4,4 % HDP. Za rozpočet hlasovalo 76 zo 78 prítomných poslancov, dvaja sa hlasovania zdržali. Zároveň vzali na vedomie návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2027 až 2029.

Rozpočet podporili všetci poslanci koaličných strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS, ako aj traja nezaradení poslanci okolo ministra cestovného ruchu a športu Rudolfa Huliaka (nezávislý). Okrem nich sa na hlasovaní zúčastnili ešte bývalý minister životného prostredia Tomáš Taraba a Peter Slyško (obidvaja nezaradení), ktorí sa zdržali. Opoziční poslanci, ani bývalý člen Hlasu-SD Ján Ferenčák sa pri hlasovaní neprezentovali.

Štátny rozpočet počíta na rok 2027 s príjmami 27,911 miliardy eur a výdavkami 35,666 miliardy eur. Hospodárenie štátu by tak malo dosiahnuť hotovostný schodok 7,754 miliardy eur.



Celkové príjmy verejnej správy by mali byť v budúcom roku 63,343 miliardy eur a výdavky 70,786 miliardy eur. Výsledkom má byť deficit na úrovni 7,443 miliardy eur, čo predstavuje 4,94 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Rozpočtovaný deficit na budúci rok je vyšší ako tohtoročný, ktorý bol pôvodne plánovaný na 4,1 % a aktuálne sa očakáva 4,37 % HDP. V ďalších dvoch rokoch by mal deficit postupne klesať na 4,5 % a 4 % HDP, čo si však vyžiada dodatočné konsolidačné opatrenia. „Podľa aktuálne nastaveného rozpočtu si takáto stratégia vyžiada opatrenia za 0,8 % HDP v roku 2028, resp. 1,4 % HDP v roku 2029,“ vyčíslilo Ministerstvo financií (MF) SR. Bez toho by schodok ďalej rástol na 5,26 % HDP a 5,41 % HDP.

Poslanci v záverečnom hlasovaní schválili aj pozmeňujúci návrh z výborov, podľa ktorého platy zamestnancov v štátnej a verejnej správe od 1. júla budúceho roka vzrastú o 8,4 %.

Poslanci diskutovali v parlamente o zákone roka päť dní. Predstavitelia opozície opakovane kritizovali, že rozpočet nijako nezlepšuje stav slovenských verejných financií, naopak deficit ešte zvyšuje. Koaliční poslanci návrh označovali za rozpočet dobrých správ a politického kompromisu.

Rozpočet okrem iného počíta s pokračovaním opatrení na kompenzáciu vysokých cien energií, a to v sume 250 miliónov eur. V kapitole Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR sú zase vyčlenené prostriedky vo výške 100 miliónov eur na opatrenia proti suchu, na zadržiavanie vody v krajine a proti dôsledkom klimatickej zmeny.

Rozpočet predpokladá aj výdavky na pokrytie pripravovaných legislatívnych zmien v celkovej sume 482 miliónov eur. „Tieto výdavky sú určené na krytie vplyvov opatrení v sociálnej oblasti a prorodinných politík, najmä na príspevok na pomoc pri odkázanosti, reformu sociálnych služieb. Rozpočet v rámci tohto titulu pokrýva aj jednorazové formy pomoci, akými sú zvýšený príspevok pre prvákov, ako aj príspevok pri narodení dieťaťa,“ priblížil rezort financií.

Ministerstvo avizovalo, že zastavenie rastu verejného dlhu bude vzhľadom na náročné hospodárske podmienky trvať viacero volebných období. Konsolidácia verejných financií síce podľa MF tlmí rast dlhu, na úplne zastavenie jeho rastu je však potrebné znížiť celkový schodok hospodárenia hlbšie pod 3 % HDP.

„Na konci horizontu rozpočtu dosiahne hrubý dlh 69,6 % HDP, v prípade splnenia rozpočtových cieľov s potrebou dodatočnej konsolidácie po roku 2027. Nepokračovanie v ozdravovaní verejných financií by znamenalo, že dlh presiahne hranicu 70 % HDP na konci horizontu rozpočtu,“ doplnil rezort.

Výdavky na oblasť financií budúci rok vzrastú na 9,57 mld. eur


Celkové výdavky na oblasť financií budúci rok vzrastú na 9,57 miliardy eur. Na rok 2026 boli rozpočtované na úrovni 7,59 miliardy eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2027 až 2029, ktorý v stredu zobrala na vedomie Národná rada (NR) SR.

Na snímke minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Foto: TASR - Martin Baumann


Väčšinu nárastu predstavuje zvýšenie prostriedkov v kapitole Všeobecná pokladničná správa (VPS), a to zo 6,73 miliardy eur na 8,74 miliardy eur. Mierny nárast zo 692 miliónov eur na 700 miliónov eur má rozpočtovaný aj kapitola Ministerstva financií (MF) SR. Naopak, peniaze pre subjekty v pôsobnosti rezortu financií majú medziročne klesnúť zo 162 miliónov eur na 134 miliónov eur.

V kapitole VPS sú rozpočtované viaceré inde nezaradené výdavky. Ide o päť základných skupín, a to rozpočtové rezervy, výdavky vo vzťahu k Európskej únii (EÚ), finančné vzťahy k Sociálnej poisťovni, správa ostatných výdavkov a výdavky spojené so správou štátneho dlhu.

Rozpočet v oblasti financií na rok 2027 je ovplyvnený najmä rastom výdavkov na transfer do štátnych finančných aktív v sume 700 miliónov eur, na riešenie vplyvov legislatívnych zmien vo výške 430 miliónov eur, či rastom osobných výdavkov v sume 402 miliónov eur, najmä z dôvodu valorizácie platov vo verejnej správe. Očakávajú sa aj vyššie výdavky na správu štátneho dlhu o 401 miliónov eur, vo vzťahu k EÚ o 257 miliónov eur a na Národný jadrový program v sume 100 miliónov eur. Naopak, rozpočet počíta s medziročným poklesom transferu Sociálnej poisťovni o 344 miliónov eur.

„Celkové výdavky kapitoly MF SR sa rozpočtujú na rok 2027 v sume 700 miliónov eur, pričom najvyšší podiel tvoria výdavky finančnej správy, ďalej sú to výdavky na informačné systémy riadenia verejných financií a administratívne výdavky, ktoré slúžia predovšetkým na plnenie úloh jednotlivých rozpočtových organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti MF SR,“ priblížil predkladateľ. Medziročný rast o 8,21 milióna eur je spôsobený najmä dofinancovaním účtu sociálneho zabezpečenia colníkov.

Výdavky na pôdohospodárstvo by sa mali zvýšiť o 480 miliónov eur


Výdavky na pôdohospodárstvo rozpočtované v kapitole Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR by sa mali v budúcom roku oproti plánu na rok 2026 zvýšiť o 480 miliónov eur. Celková suma by tak mala prekročiť 1,247 miliardy eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu na rok 2027, ktorý v stredu vzala na vedomie Národná rada (NR) SR. V nasledujúcich rokoch by mali výdavky na pôdohospodárstvo výrazne klesať. Okrem týchto financií rozpočet ráta s ešte ďalšími 50 miliónmi eur výdavkov na financovanie Ústavu geodézie, kartografie a katastra SR a Slovenského pozemkového fondu.

Ilustračná snímka
Foto: TASR - Štefan Puškáš


Suma na financovanie podpory pôdohospodárstva je vyššia aj oproti odhadovanej skutočnosti v roku 2026. Tá je vo výške 1,172 miliardy eur, no bude nižšia ako v rokoch 2024 aj 2025. V roku 2028 rezort pôdohospodárstva ráta vo svojej kapitole s výdavkami 833,3 milióna eur a v roku 2029 už iba 496,5 milióna eur.

Najvyšší objem financií by mal smerovať na priame platby poľnohospodárom vo výške 552,5 milióna eur, čo je takmer o 234 miliónov viac ako plán na tento rok alebo o takmer 133 miliónov eur viac, ako na tento rok odhaduje reálnu podporu MPRV. Na rozvoj vidieka plánuje rezort 299,4 milióna eur, čo je nárast o 137,1 milióna eur oproti plánu na tento rok, no v porovnaní s odhadovanou skutočnosťou v roku 2026 je to pokles o 163,2 milióna eur.

Výraznou zmenou je zvýšenie rozpočtu o 100 miliónov eur na opatrenia proti suchu súvisiace so zmenou klímy. Tie v minulosti chýbali a pravdepodobne pôjde o jednorazové investície. Rezort pôdohospodárstva s nimi do ďalších rokov už neráta. Ostatné kapitoly výdavkov MPRV sa oproti minulosti výraznejšie nemenia. Na administratívu a iné výdavky pôjde 164 miliónov eur, na pozemkové úpravy 20,4 milióna eur a na štátnu pomoc a národné podpory 56,6 milióna eur.

Výdavky na dopravu a bývanie v roku 2027 presiahnu 4 miliardy eur


Celkové výdavky na dopravu a bývanie v roku 2027 sú plánované vo výške 4,159 miliardy eur, čo je oproti schválenému rozpočtu na rok 2026 viac o takmer 568 miliónov eur a 15,8 %. Súvisí to najmä so zvýšením prostriedkov Európskej únie (EÚ) a ich spolufinancovania zo štátneho rozpočtu (ŠR). Očakávané výdavky na dopravu a bývanie v roku 2026 by mali dosiahnuť 4,345 miliardy eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2027 až 2029, ktorý v stredu zobrala na vedomie Národná rada (NR) SR.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR - Ľuboš Pilc


Investície do dopravnej infraštruktúry by sa v budúcom roku mali zvýšiť o 489 miliónov eur a 37,5 % na 1,793 miliardy eur. Z toho na zdroje EÚ má pripadnúť skoro 689 miliónov eur. Suma zahŕňa vlastné zdroje Národnej diaľničnej spoločnosti, Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) a Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).

„Výdavky na cestnú dopravu sú v roku 2027 rozpočtované v sume 450 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast o 8,49 milióna eur (o 1,9 %),“ uvádza materiál. Výdavky na správu a prevádzku železničnej dopravy majú vzrásť o vyše 64 miliónov eur a skoro 5 % na 1,373 miliardy eur. Z toho výdavky ŽSR sú plánované vo výške viac ako 676 miliónov eur (zo ŠR 476,5 milióna eur), ZSSK v objeme vyše 678 miliónov eur (zo ŠR takmer 472 miliónov eur).

Podpora leteckej dopravy v budúcom roku v objeme 8,1 milióna eur sa má zvýšiť o 2,1 milióna eur. „Od roku 2027 sa v leteckej doprave rozpočtujú aj prostriedky na úhradu záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy o službách vo verejnom záujme vo vzťahu k pravidelným leteckým dopravným službám na trase Bratislava - Košice,“ priblížilo MF. Linku prevádzkuje dopravca Wizz Air.

Celkové výdavky na podporu rozvoja bývania majú v roku 2027 dosiahnuť necelých 388 miliónov eur, čo je viac o 15,5 milióna eur a vyše 4 %. Z toho výdavky Štátneho fondu rozvoja bývania sú plánované v objeme takmer 270 miliónov eur, rovnako ako v tomto roku.

Samotné výdavky kapitoly Ministerstva dopravy (MD) SR v roku 2027 majú dosiahnuť 2,818 miliardy eur, čo je oproti schválenému rozpočtu na rok 2026 viac o vyše 696 miliónov eur a takmer 33 %. Rozpočtové zdroje kapitoly v objeme zhruba 1,890 miliardy eur majú vzrásť skoro o 269 miliónov eur. Bežné výdavky by sa mali zvýšiť o viac ako 42 miliónov eur na 1,355 miliardy eur, kapitálové výdavky o 226 miliónov eur na 534 miliónov eur. Zdroje EÚ majú vzrásť o 506 miliónov eur na 767 miliónov eur, spolufinancovanie k nim zo ŠR o 54 miliónov eur takmer na 162 miliónov eur.

Počet zamestnancov vo verejnej správe vzrastie o viac ako 2500 ľudí


Počet zamestnancov vo verejnej správe má v roku 2027 vzrásť na 452.672 osôb, čo je medziročne o 2535 osôb viac. Nárast súvisí najmä s potrebou posilnenia bezpečnostných zložiek, realizáciou projektov financovaných z EÚ a zabezpečením rastúceho počtu žiakov v regionálnom školstve. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2027 až 2029, ktorý v stredu zobrala na vedomie Národná rada (NR) SR.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR


Najvýraznejšie sa má počet zamestnancov zvýšiť v kapitole Ministerstva obrany SR, a to o 1815 osôb. Z toho má byť 1300 profesionálnych vojakov. Ministerstvo vnútra SR má posilniť počet zamestnancov o 595 osôb, najmä v cudzineckej polícii, Hasičskom a záchrannom zbore a na okresných úradoch.

O 498 osôb sa má zvýšiť počet zamestnancov zabezpečujúcich projekty financované zo zdrojov EÚ. Ministerstvo životného prostredia SR má posilniť svoje príspevkové organizácie o 260 osôb, najmä v súvislosti so zonáciou národných parkov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR má prijať ďalších 200 zamestnancov na zabezpečenie zákona o príspevku na pomoc pri odkázanosti na pomoc inej fyzickej osoby.

Naopak, počet zamestnancov dotknutých kapitol štátneho rozpočtu má v súvislosti s ukončením realizácie plánu obnovy a odolnosti, čo sú európske peniaze, medziročne klesnúť o 1505 osôb. Počet zamestnancov v ústrednej správe však celkovo vzrastie o 1671 osôb a v územnej samospráve o 989 osôb. Vo fondoch sociálneho a zdravotného poistenia má počet zamestnancov klesnúť o 125 osôb.

Na osobné výdavky 452.672 zamestnancov verejnej správy sa má v roku 2027 vynaložiť 15,6 miliardy eur, z toho 11,3 miliardy eur na mzdy. Medziročne majú osobné výdavky vzrásť o 1,07 miliardy eur a mzdové výdavky o 718 miliónov eur.

V regionálnom školstve sa počíta so 125.873 zamestnancami a osobnými výdavkami vo výške 3,65 miliardy eur, z toho mzdy majú predstavovať 2,66 miliardy eur. Počet zamestnancov v školstve sa má medziročne zvýšiť o 694 osôb, najmä v nadväznosti na rast počtu detí a žiakov.

Výdavky na šport majú v roku 2027 dosiahnuť 178,8 milióna eur


Celkové výdavky na šport majú v roku 2027 dosiahnuť úroveň 178,8 milióna eur, čo je o vyše osem miliónov eur viac ako v návrhu rozpočtu na tento rok. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu, ktorý v stredu schválila Národná rada (NR) SR.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR


„Finančné prostriedky sú určené najmä na financovanie univerzitného športu, na príspevok uznanému športu, príspevok športovcom Top tímu, na činnosť Slovenského olympijského a športového výboru, na financovanie športu zdravotne znevýhodnených, športu súvisiaceho s reprezentáciou SR na medzinárodných športových podujatiach a príspevok za zásluhy v športe,“ pripomenulo v materiáli Ministerstvo financií (MF) SR.

Rezort upozornil, že významným zdrojom financovania športu je odvod z prevádzkovania lotériových hier. „Na základe aktuálnej predikcie sa do návrhu rozpočtu na rok 2027 premieta odvod z prevádzkovania lotériových hier v celkovej výške 60 miliónov eur,“ píše sa v návrhu.

Do rozpočtu sú aj v roku 2027 zapracované prostriedky na dobudovanie športovej infraštruktúry národného významu v sume 6,39 milióna eur. Príspevok na národný športový projekt vyplácaný z Ministerstva cestovného ruchu a športu SR, ktorý je určený na významné súťaže, Top tím, športovú prípravu, mládežnícke súťaže, je vo výške 17,4 milióna eur, čo je nárast o vyše dva milióny eur. „Medziročne vzrástol aj príspevok uznanému športu o 8,80 milióna eur na sumu 74,7 milióna eur. Tento nárast reflektuje snahu o posilnenie finančnej stability národných športových zväzov,“ dodalo MF.

Do oblasti športu je započítaný aj transfer Fondu na podporu športu, ktorý má byť v roku 2027 vo výške 60 miliónov eur. Výdavky na športovú reprezentáciu SR sú uvedené v kapitolách Ministerstva vnútra SR a Ministerstva obrany SR v celkovej sume 13,2 milióna eur. Z uvedených výdavkov sa zabezpečuje činnosť Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, Armádneho športového klubu Dukla Trenčín a Športového centra polície.

Výdavky na sociálne veci a zamestnanosť vzrastú o 443 mil. eur


Celkové výdavky na sociálne veci a podporu zamestnanosti v roku 2027 dosiahnu 20,1 miliardy eur, čo je medziročný nárast o 443 miliónov eur. Výdavky v tejto oblasti tak predstavujú 18,6 % hrubého domáceho produktu a 28,3 % celkových výdavkov rozpočtu verejnej správy. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2027 až 2029, ktorý v stredu zobrala na vedomie Národná rada SR.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (HLAS - sociálna demokracia).
Foto: TASR - Pavel Neubauer


Výdavky Sociálnej poisťovne sa majú v roku 2027 zvýšiť na 15,5 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o 400 miliónov eur. Najväčšiu časť tvoria výdavky na dôchodkové dávky, na ktoré je rozpočtovaných 13,7 miliardy eur. Na vyplatenie plnohodnotného 13. dôchodku je v rámci Sociálnej poisťovne vyčlenených 916 miliónov eur.

Výdavky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR majú v budúcom roku dosiahnuť 4,5 miliardy eur. Medziročne sa zvýšia o 42,7 milióna eur, teda o 0,96 %. Rast súvisí najmä so zvýšením výdavkov na štátne sociálne dávky a s reformou financovania sociálnych služieb.

Na príspevok na pomoc pri odkázanosti sa majú zdroje medziročne zvýšiť o 68,9 milióna eur. Zásadnou zmenou reformy sociálnych služieb bude, že príspevok bude určený a vyplácaný priamo odkázanej osobe. Na osobnú asistenciu je v rozpočte vyčlenených 173 miliónov eur, čo je medziročne o 8,26 milióna eur viac.

Na podporu rodiny je na rok 2027 rozpočtovaných 1,72 miliardy eur. Najväčšiu položku predstavuje prídavok na dieťa vo výške 825 miliónov eur, ktorý má poberať približne 1,12 milióna rodičov s nezaopatrenými deťmi. Na rodičovský príspevok je vyčlenených 668 miliónov eur pre približne 116.000 poberateľov.

Výdavky na podporu zamestnanosti majú dosiahnuť 417,5 milióna eur, z čoho 359,7 milióna eur tvoria zdroje EÚ a spolufinancovanie. Ich objem sa medziročne zníži o 39,4 milióna eur, teda o 9,86 %. Na národné programy aktívnej politiky trhu práce je zo štátneho rozpočtu vyčlenených 56,8 milióna eur.

V roku 2027 sa zároveň predpokladá valorizácia dôchodkov na úrovni 3,5 %. Výdavky na dávky v nezamestnanosti majú dosiahnuť 355 miliónov eur, čo je o 12,3 milióna eur viac ako suma rozpočtovaná na rok 2026.

Na oblasť ekonomiky pôjde 1,82 mld. eur, o 462 mil. menej ako vlani



Na oblasť ekonomiky v roku 2027 pôjde 1,82 miliardy eur, čo predstavuje medziročný pokles o 462 miliónov eur. Rozpočet počíta aj s 250 miliónmi eur na kompenzáciu vysokých cien energií v roku 2027 a 100 miliónmi eur na pokračovanie projektu nového jadrového zdroja. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2027 až 2029, ktorý v stredu schválila Národná rada (NR) SR.

Ilustračné foto.
Foto: Teraz.sk


V roku 2027 pôjde na regionálny rozvoj o 263 miliónov eur menej ako vlani. Ministerstvo financií (MF) SR to v materiáli vysvetľuje klesajúcimi výdavkami na spolufinancovanie projektov z prostriedkov Európskej únie (EÚ). Príspevok poskytovaný pre prioritné okresy však vzrastie o 2,33 milióna eur a prostriedky určené na podporu regionálneho rozvoja ostanú na úrovni 1,11 milióna eur.

Nižšie budú aj výdavky na podporu podnikania o 76,8 milióna eur. Dôvodom je podľa MF pokles výdavkov na realizáciu investičného projektu „Strategické územie Valaliky“, v ktorom investor postupne spúšťa prevádzku, a rast výdavkov z prostriedkov EÚ na podporu výskumu, vývoja a inovácií.

Celkovo bude na podporu investícií vyčlenených 169 miliónov eur v kapitole Ekonomika, napríklad na investičný stimul vo výške 91,6 milióna eur pre spoločnosť Volvo Car Slovakia a stimul pre spoločnosť GIB EnergyX Slovakia v sume 47,5 milióna eur. Ďalších 195 miliónov eur na investície je v kapitole Všeobecná pokladničná správa na rok 2027, ktoré majú byť využité podľa aktuálnych potrieb.

V kapitole Všeobecná pokladničná správa na rok 2027 sú aj prostriedky na projekt nového jadrového zdroja v sume 100 miliónov eur. Okrem toho je na energetiku v rozpočtoch Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) a Národného jadrového fondu (NJF) vyčlenených 247 miliónov eur na vyraďovanie jadrových zariadení, skladovanie odpadov z vyraďovania a vyhoretého jadrového paliva.

Rozpočet počíta aj s pokračovaním kompenzačných opatrení súvisiacich so zvýšenými cenami energií v roku 2027. Na tento účel je vyčlenených 250 miliónov eur v kapitole Všeobecná pokladničná správa na rok 2027. Okrem toho je v rozpočte Ministerstva hospodárstva (MH) SR zahrnutých 67,8 milióna eur ako doplatok kompenzácií za rok 2026.

Výdavky v oblasti administratívy v kapitole Ekonomika majú medziročne vzrásť spolu o 3,97 milióna eur, čo je spôsobené predovšetkým zvýšením výdavkov Ministerstva hospodárstva SR určených na zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti a rastom výdavkov kapitoly Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na zabezpečenie nevyhnutných prevádzkových potrieb.

Na obranu by malo ísť v budúcom roku 2,2 percenta HDP



Na snímke vicepremiér a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD).
Foto: TASR - Martin Baumann


Na obranu Slovenskej republiky by malo v budúcom roku ísť 2,2 percenta jej hrubého domáceho produktu (HDP). Je to viac ako 3,31 miliardy eur. V tomto roku dával štát na obranu rovné dve percentá, teda o takmer pol miliardy eur menej. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu, ktorý v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

„Celkové obranné výdavky sú na rok 2027 rozpočtované v súlade so záväzkom voči NATO vo výške 2,20 percenta HDP vrátane výdavkov ostatných kapitol štátneho rozpočtu v rámci medzirezortného programu Podpora obrany a ostatných obranných výdavkov. Ministerstvo obrany SR sa bude prostredníctvom obranných výdavkov podieľať na financovaní investícií aj pre dvojaké civilnovojenské využitie v oblasti vnútornej bezpečnosti, dopravy a zdravotníctva,“ píše sa v schválenom materiáli.

Rozpočet samotného ministerstva obrany má na rok 2027 predstavovať necelé tri miliardy eur. Je to medziročný nárast o vyše 130 miliónov eur. Viac ako polovicu tejto sumy - 61 percent, teda skoro 1,82 miliardy eur - tvoria bežné výdavky. Zvyšných viac ako 1,18 miliardy eur tvoria kapitálové výdavky.

„Kapitálové výdavky v roku 2027 sú prioritne smerované na pokračovanie financovania už zazmluvnených a realizovaných modernizačných a investičných projektov. Ide najmä o rozvoj a modernizáciu Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Prešov, výstavbu novej nemocnice Bratislava - Vajnory, obstaranie protilietadlových raketových kompletov stredného dosahu, pásových bojových vozidiel, viacúčelových taktických lietadiel a ťažkých terénnych nákladných automobilov. Súčasťou plánovaných kapitálových výdavkov je aj obstaranie ďalších štyroch taktických lietadiel F-16 D Block 70,“ priblížilo ministerstvo financií v návrhu rozpočtu.

Na program Rozvoj obrany by v budúcom roku malo ísť 618 miliónov eur. Autori návrhu upozornili, že pri modernizačných projektoch vojenskej techniky je dôležité zohľadniť aj ich dodanie. „Podľa metodiky ESA 2010 vstupuje vojenská technika do bilancie rozpočtu verejnej správy v čase jej dodania,“ napísali.

Návrh štátneho rozpočtu spomína aj európske investičné nástroje do obrany SAFE. Materiál poukazuje na to, že Slovensko čerpá 2,32-miliardový úver sprostredkovaný Európskou úniou. Pridať by sa k nemu mal ďalší úver v maximálnej výške tri miliardy eur. Predloženie žiadostí o finančnú pomoc v rámci programu SAFE 2 rezort očakáva v októbri alebo v novembri tohto roka.



Na vzdelávanie, vedu, výskum a mládež má ísť vyše 6,4 miliardy eur



Na snímke minister školstva SR Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Foto: TASR - Martin Baumann


Na vzdelávanie, vedu, výskum a mládež by v roku 2027 malo ísť viac ako 6,4 miliardy eur. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, ktorý v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

„V rámci oblasti vzdelávania, vedy, výskumu a podpory mládeže je celkový nárast výdavkov v sume 25,9 milióna eur,“ uvádza ministerstvo financií, ktoré za návrhom rozpočtu stojí. Výdavky zo štátneho rozpočtu do vzdelávania, vedy, výskumu a podpory mládeže zahŕňajú výdavky kapitol ministerstiev školstva, vnútra, obrany a zdravotníctva. Rovnako aj Slovenskej akadémie vied (SAV) a subjektov verejnej správy - verejných vysokých škôl, Fondu na podporu vzdelávania a ďalších kapitol štátneho rozpočtu, ktoré sa podieľajú na plnení úloh vyplývajúcich z národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií.

Výdavky na Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVM) SR medziročne rastú o sumu 95,7 milióna eur. „Medzi hlavné tituly patrí zabezpečenie prevádzkových nákladov regionálneho školstva v súvislosti s nárastom počtu žiakov, pokrytie zvýšených nákladov súvisiacich s valorizáciou platov pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov v regionálnom školstve. Výdavky štátneho rozpočtu na Národnú stratégiu výskumu, vývoja a inovácií sa rozpočtujú vo výške 413 miliónov eur,“ vysvetlil rezort financií.

Prostriedky na oblasť vysokého školstva na nasledujúci rok predstavujú sumu 1,45 miliardy eur. Medziročný nárast výdavkov v oblasti vysokého školstva predstavuje 41,1 milióna eur. Vysoké školstvo je financované viacerými kapitolami štátneho rozpočtu. „V celkových zdrojoch sú zahrnuté aj výdavky Fondu na podporu vzdelávania a SAV, ktoré sú rozpočtované na financovanie tretieho stupňa vysokoškolského vzdelávania,“ ozrejmilo ministerstvo financií.

Oblasť vedy a techniky by v roku 2027 mala disponovať zdrojmi vo výške 842 miliónov eur. V kapitole Úradu podpredsedu vlády SR pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku dochádza k medziročnému zníženiu výdavkov v sume 105,2 milióna eur, predovšetkým v dôsledku čerpania výdavkov v ostatných kapitolách. V rámci oblasti vedy a techniky sú zahrnuté aj výdavky SAV v celkovej výške 158 miliónov eur.

Rozpočet v oblasti vzdelávania, vedy, výskumu a podpory mládeže zahŕňa aj výdavky na administratívu a výdavky zo štrukturálnych fondov.



Do zdravotníctva má ísť v budúcom roku vyše 11,1 miliardy eur


Na snímke minister zdravotníctva SR Kamil Šaško (Hlas-SD).
Foto: TASR - Pavel Neubauer


Bratislava 14. októbra (TASR) - Výdavky na zdravotníctvo majú v roku 2027 dosiahnuť úroveň 11,1 miliardy eur. Oproti minuloročnému rozpočtu ide o medziročný rast o 429 miliónov eur, teda o 4,03 percenta. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu na rok 2027, ktorý v stredu schválila Národná rada (NR) SR.

„Celkové výdavky v sektore zdravotníctva pozostávajú najmä z výdavkov verejného zdravotného poistenia bez transferov, výdavkov zdravotníckych zariadení, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve a výdavkov samotnej kapitoly Ministerstva zdravotníctva SR,“ ozrejmil rezort financií.

Celková platba za poistencov štátu predstavuje na rok 2027 sumu 2,12 miliardy eur, pričom ide o najväčšiu časť výdavkov v kapitole zdravotníctva. Výdavky na verejné zdravotné poistenie majú oproti rozpočtu na rok 2026 medziročne narásť o 569 miliónov eur na celkovú sumu 9,74 miliardy eur. Ide o nárast o 6,21 percenta. Z toho najväčší podiel tvoria výdavky na zdravotnú starostlivosť v celkovej sume 9,39 miliardy eur s medziročným rastom 540 miliónov eur oproti schválenému rozpočtu z roku 2026.

Výdavky zdravotníckych zariadení na rok 2027 sú rozpočtované v celkovej sume 4,80 miliardy eur, s medziročným rastom 297 miliónov eur. Z toho výdavky na bežnú prevádzku sa rozpočtujú vo výške 4,09 miliardy eur, pričom najväčší podiel na úrovni 51,9 percenta tvoria osobné výdavky. V hodnotovom vyjadrení ide o 2,49 miliardy eur.

Na výstavbu nových nemocníc, zabezpečenie prístrojového vybavenia, odstránenie havarijných stavov budov, rekonštrukciu sociálnych zariadení a modernizáciu sa v roku 2027 rozpočtujú kapitálové výdavky v celkovom objeme 694 miliónov eur. Zo štátneho rozpočtu má byť poskytnutý kapitálový transfer pre zdravotnícke zariadenia na rok 2027 vo výške 608 miliónov eur, a to najmä pre Ústrednú vojenskú nemocnicu SNP Ružomberok v pôsobnosti Ministerstva obrany SR v sume 562 miliónov eur. Pre zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva je rozpočtovaný kapitálový transfer vo výške 47,8 milióna eur. Vlastné zdroje na kapitálových výdavkoch zdravotníckych zariadení sú rozpočtované vo výške 85 miliónov eur.

Na financovanie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou je vyčlenených 0,4 percenta z predpokladaného výberu poistného zdravotnými poisťovňami. Celkové výdavky sa na rok 2027 predpokladajú v sume 38,1 milióna eur, z toho príspevok na činnosť predstavuje 33,2 milióna eur. Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve má mať rozpočet na úrovni 2,8 milióna eur, z toho príspevok na činnosť predstavuje 2,66 milióna eur.

Financovanie Úradu verejného zdravotníctva SR a jeho 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva je naplánované na úrovni 75,7 milióna eur. Štátny ústav pre kontrolu liečiv má mať k dispozícii 8,32 milióna eur a Detenčný ústav Hronovce 3,78 milióna eur. Národné centrum zdravotníckych informácií a Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR majú v budúcom roku získať rovnako po 33,8 milióna eur. Výdavky Slovenskej zdravotníckej univerzity sa na rok 2027 rozpočtujú na úrovni 15,7 milióna eur.


Obce majú dostať vyše 7,9 miliardy a kraje takmer 2,53 miliardy eur



Mestá a obce majú v roku 2027 hospodáriť s výdavkami vo výške 7,95 miliardy eur. Vyššie územné celky (VÚC) majú mať k dispozícii približne 2,53 miliardy eur. Vyplýva to zo štátneho rozpočtu na rok 2027, ktorý v stredu schválila Národná rada (NR) SR.

V prípade bežných výdavkov miestnej samosprávy sa rozpočtuje suma 6,93 miliardy eur. Na kapitálové výdavky sa predpokladá vynaložiť suma 726 miliónov eur a výdavkové finančné operácie majú byť v objeme 300 miliónov eur.

V prípade vyšších územných celkov tvoria z celkovej sumy bežné výdavky 2,19 miliardy eur. Na kapitálové výdavky sa predpokladá vynaložiť suma 250 miliónov eur a na výdavkové finančné operácie 85 miliónov eur.

V rozpočte sa plánujú aj prostriedky pre dopravné podniky v zakladateľskej pôsobnosti miest Bratislava, Košice, Martin, Prešov, Považská Bystrica, Púchov a Žilina, ktoré sú zaradené do sektora verejnej správy. Celková výška výdavkov dopravných podnikov v roku 2027 sa predpokladá v sume 379 miliónov eur, bežné výdavky predstavujú sumu 269 miliónov eur, kapitálové takmer 70 miliónov eur a finančné operácie 40,5 milióna eur.


Výdavky v životnom prostredí majú byť vo výške 1,64 miliardy eur



Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).
Foto: TASR - Lukáš Grinaj


Výdavky v oblasti životného prostredia by v roku 2027 mali byť na úrovni 1,64 miliardy eur. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu na rok 2027, ktorý v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

„Celkové výdavky smerujúce do vodného hospodárstva v roku 2027 predstavujú 389,5 milióna eur a sú tvorené najmä prostriedkami EÚ a spolufinancovania, ktoré sú určené na projekty budovania a rekonštrukcie infraštruktúry vodného hospodárstva (preventívne protipovodňové opatrenia, dobudovanie a prevádzku povodňového varovného a predpovedného systému, zásobovanie vodou, odvádzanie a čistenie odpadových vôd) a adaptáciu na zmenu klímy,“ píše sa v materiáli. Súčasťou výdavkov v tejto oblasti sú aj zdroje štátneho rozpočtu smerujúce do Slovenského hydrometeorologického ústavu, Výskumného ústavu vodného hospodárstva a pre Slovenský vodohospodársky podnik.

Na ochranu ovzdušia majú smerovať výdavky v sume 18,9 milióna eur, pričom najvyšší rast predstavujú prostriedky EÚ a spolufinancovania určené na zlepšenie kvality ovzdušia.

Na odpadové hospodárstvo sa v roku 2027 rozpočtujú výdavky z prostriedkov EÚ a spolufinancovania v objeme 44 miliónov eur. Prostriedky sú určené napríklad na podporu a prípravu odpadov na opätovné použitie a recykláciu odpadov, nákup kompostérov, zavádzanie systému množstvového zberu či elektronický zber dát v oblasti odpadového hospodárstva, zvyšovanie environmentálneho povedomia, vodozádržné opatrenia na adaptáciu na zmenu klímy v sídlach a krajine, znižovanie emisií zo stacionárnych zdrojov znečisťovania ovzdušia.

Výdavky na ochranu prírody a krajiny majú v budúcom roku predstavovať sumu 130 miliónov eur. Určené sú na ochranu a racionálne využívanie geologického prostredia, uzatváranie skládok odpadov, sanáciu environmentálnych záťaží, ako aj praktickú starostlivosť o chránené územia a živočíchy a environmentálnu výchovu. „Výdavky v oblasti ochrany prírody a krajiny sa medziročne znižujú o 13,5 milióna eur, a to najmä v súvislosti s harmonogramom uzatvárania a sanácie skládok,“ píše sa v schválenom materiáli.

Na administratívu má ísť 49,7 milióna eur. Medziročný pokles je spôsobený znížením prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Peniaze majú byť určené na financovanie činností vykonávaných ministerstvom životného prostredia, Slovenskou inšpekciou životného prostredia a Slovenskou agentúrou životného prostredia.

Výdavky Modernizačného fondu sa realizujú zo samostatného účtu kapitoly envirorezortu a na rok 2027 sa rozpočtujú v objeme 800 miliónov eur, čo predstavuje nárast oproti minulému roku o 173 miliónov eur. V životnom prostredí sú alokované aj ďalšie výdavky Environmentálneho fondu v celkovej sume 208 miliónov eur.


Rozpočet ráta aj s peniazmi na činnosť prezidenta, parlamentu a vlády



Na snímke prezident SR Peter Pellegrini.
Foto: TASR - Martin Baumann


Kancelária prezidenta SR má v roku 2027 disponovať zdrojmi vo výške 10,3 milióna eur. Výdavky kancelárie Národnej rady (NR) SR sú na rok 2027 rozpočtované vo výške 53,6 milióna eur, pri výdavkoch Úradu vlády (ÚV) SR sa ráta so sumou 58,3 milióna eur. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, ktorý v stredu schválili poslanci parlamentu.

Prostriedky pre prezidentskú kanceláriu sú podľa rezortu financií, ktorý rozpočet predložil, určené na úlohy súvisiace so zabezpečením podmienok a všetkých činností potrebných na výkon ústavných právomocí prezidenta republiky, s jeho politickou a verejnou činnosťou.

Výdavky kancelárie NR SR majú zabezpečiť odborné, organizačné a technické činnosti parlamentu, jej poslancov a výborov. „Sú určené aj na odmeny asistentov poslancov, prevádzku poslaneckých kancelárií v areáli NR SR a vo vybraných sídlach na území SR, ubytovanie poslancov mimo ubytovacieho zariadenia parlamentu a činnosť poslaneckých klubov,“ doplnil rezort financií.

V prípade príspevku pre ÚV SR sa prostriedky použijú na činnosť kabinetu a poradných orgánov, rovnako aj na činnosť zmiešaných medzivládnych komisií a činnosť Kancelárie Bezpečnostnej rady SR. „Zároveň sú v rozpočte zabezpečené prostriedky na vládnych splnomocnencov, konkrétne splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny a splnomocnenca vlády pre rómske komunity,“ ozrejmilo ministerstvo. „V investičných výdavkoch kapitoly predstavujú najvýznamnejší objem výdavky na rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach,“ pripomenulo k projektu budúceho reprezentačného priestoru štátu.


Výdavky na zahraničné vzťahy majú dosiahnuť 192 miliónov eur



Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD).
Foto: TASR - Dano Veselský


Celkové rozpočtované výdavky na zahraničné vzťahy v roku 2027 majú dosiahnuť 192 miliónov eur. Viac ako 83 percent výdavkov má smerovať do zahraničnej politiky. Vyplýva to z návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu, ktorý v pondelok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Na diplomatickú reprezentáciu SR v zahraničí sú plánované výdavky v objeme 92,9 milióna eur, 1,42 milióna eur je alokovaných v návrhu rozpočtu pre slovenské inštitúty, ktoré v zahraničí zabezpečujú činnosti súvisiace s prezentáciou slovenskej kultúry, umenia a tradícií.

Na zabezpečenie hlavných činností a prevádzky samotného Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a jej podriadených organizácií sa rozpočtujú výdavky v sume 49,1 milióna eur. V prípade podpory aktivít krajanských komunít prostredníctvom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí ráta rozpočet so sumou vyše 2,5 milióna eur na dotácie.

Na oficiálnu rozvojovú pomoc bude v štátnom rozpočte podľa schváleného návrhu vyhradených 18,9 milióna eur. „Z týchto prostriedkov sa zabezpečuje pomoc pre menej rozvinuté krajiny, implementácia cieľov udržateľného rozvoja Agendy 2030 a riešia sa významné globálne výzvy,“ vysvetlil rezort financií.

Príspevky SR v rámci členstva v medzinárodných organizáciách majú byť v budúcom roku vo výške 20,8 milióna eur vrátane príspevkov do riadneho rozpočtu Organizácie Spojených národov a jeho mierových operácii či Medzinárodného vyšehradského fondu.


Podpora cestovného ruchu má dosiahnuť takmer 69 miliónov eur



Na snímke minister cestovného ruchu a športu SR Rudolf Huliak (nezávislý).
Foto: TASR - Martin Baumann


Bratislava 14. októbra (TASR) - Výdavky v oblasti cestovného ruchu majú v roku 2027 dosiahnuť skoro 69 miliónov eur, čo je v porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2026 viac o takmer desať miliónov eur, teda o 17 percent. Výdavky kapitoly Ministerstva cestovného ruchu a športu (MCRŠ) SR na obe oblasti v budúcom roku sú plánované v objeme 247 miliónov eur, viac o 19 miliónov eur, teda vyše osem percent. Počíta s tým návrh štátneho rozpočtu, ktorý v stredu schválila Národná rada (NR) SR.

Pre Fond na podporu cestovného ruchu sa v roku 2027 rozpočtuje bežný transfer vo výške 20 miliónov eur. Z tejto sumy poskytuje 19 miliónov eur vo forme príspevkov na projekty, zvyšné prostriedky má použiť na vlastnú prevádzku, a to najviac päť percent z transferu. Vzhľadom na zapojenie vlastných nedaňových príjmov z administratívnej činnosti do výdavkov rozpočtu sa v roku 2027 majú celkové výdavky fondu zvýšiť o 300.000 eur.

„Rozpočtová organizácia Slovakia Travel má v roku 2027 rozpočtované finančné prostriedky v sume 16,7 milióna eur. Dotácie organizáciám cestovného ruchu sú rozpočtované v sume 12,9 milióna eur, medziročne rastú o 1,17 milióna eur z dôvodu medziročného zvýšenia o 10 %,“ uvádza sa v schválenom návrhu. Na kooperačné projekty organizácií cestovného ruchu je určených päť miliónov eur a rovnaká suma má ísť aj na príspevok na rozvoj cestovného ruchu rovnaká suma. Na oficiálnu účasť SR na medzinárodnej výstave Expo 2027 v Belehrade má ísť vyše deväť miliónov eur.


Výdavky na šport majú dosiahnuť 178,8 milióna eur



Celkové výdavky na šport majú v roku 2027 dosiahnuť úroveň 178,8 milióna eur, čo je o vyše osem miliónov eur viac ako v návrhu rozpočtu na tento rok. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu, ktorý v stredu schválila Národná rada (NR) SR.

„Finančné prostriedky sú určené najmä na financovanie univerzitného športu, na príspevok uznanému športu, príspevok športovcom Top tímu, na činnosť Slovenského olympijského a športového výboru, na financovanie športu zdravotne znevýhodnených, športu súvisiaceho s reprezentáciou SR na medzinárodných športových podujatiach a príspevok za zásluhy v športe,“ pripomenulo v materiáli Ministerstvo financií (MF) SR.

Rezort upozornil, že významným zdrojom financovania športu je odvod z prevádzkovania lotériových hier. „Na základe aktuálnej predikcie sa do návrhu rozpočtu na rok 2027 premieta odvod z prevádzkovania lotériových hier v celkovej výške 60 miliónov eur,“ píše sa v návrhu.

Do rozpočtu sú aj v roku 2027 zapracované prostriedky na dobudovanie športovej infraštruktúry národného významu v sume 6,39 milióna eur. Príspevok na národný športový projekt vyplácaný z Ministerstva cestovného ruchu a športu SR, ktorý je určený na významné súťaže, Top tím, športovú prípravu, mládežnícke súťaže, je vo výške 17,4 milióna eur, čo je nárast o vyše dva milióny eur. „Medziročne vzrástol aj príspevok uznanému športu o 8,80 milióna eur na sumu 74,7 milióna eur. Tento nárast reflektuje snahu o posilnenie finančnej stability národných športových zväzov,“ dodalo MF.

Do oblasti športu je započítaný aj transfer Fondu na podporu športu, ktorý má byť v roku 2027 vo výške 60 miliónov eur. Výdavky na športovú reprezentáciu SR sú uvedené v kapitolách Ministerstva vnútra SR a Ministerstva obrany SR v celkovej sume 13,2 milióna eur. Z uvedených výdavkov sa zabezpečuje činnosť Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, Armádneho športového klubu Dukla Trenčín a Športového centra polície.


Rozpočet pre kultúru ráta s výdavkami vo výške 565 miliónov eur



Na snímke ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS).
Foto: TASR- Jaroslav Novák


Na výdavky v oblasti kultúry má štátny rozpočet na rok 2027 disponovať sumou 565 miliónov eur. V porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2026 to predstavuje zvýšenie o vyše 19 miliónov eur (nárast o 3,5 percenta). Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, ktorý v stredu schválila Národná rada SR.

Výdavky na kultúru sú podľa ministerstva financií ovplyvnené viacerými titulmi. Rezort poukázal okrem iného na zvýšenie transferu pre STVR o 6,9 milióna eur v nadväznosti na rast hrubého domáceho produktu (HDP), takisto na medziročný rast výdavkov na prevádzku cirkevných ústredí o 9,3 milióna eur v nadväznosti na novelu zákona o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností.

V rozpočte kapitoly Ministerstva kultúry SR na rok 2027 je takisto vyčlenených vyše 35 miliónov eur na kapitálové výdavky a investičné akcie. Suma určená na dotačné projekty je v návrhu na rok 2027 rozpočtovaná vo výške 10,9 milióna eur, z toho výdavky v rámci dotačného programu Obnovme si svoj dom v sume vyše 8,3 milióna eur, podpora tradičnej kultúry v školách v sume 1,5 milióna eur a kultúra znevýhodnených skupín v sume takmer 1,1 milióna eur.

Na výdavky verejnoprávnych inštitúcií sa v návrhu ráta so sumou 249,7 milióna eur, pričom pre STVR je alokovaných takmer 185 miliónov eur. Rezort financií pripomína, že výška nárokovateľného príspevku daná zákonom, 0,12 percenta HDP, predstavuje 164 miliónov eur. „Zvyšné výdavky STVR do výšky 185 miliónov sú kryté vlastnými príjmami STVR v sume 20,1 milióna eur, z toho príjmy z reklamy tvoria 17,1 milióna eur,“ uviedol rezort. Predpokladané výdavky TASR na budúci rok sú vo výške necelých 7,2 milióna eur. „Novelou z roku 2023 sa výška transferu ministerstva kultúry pre TASR odvíja od 0,0029 percenta HDP, čo na rok 2027 predstavuje sumu 3,97 milióna eur. Zvyšné výdavky do výšky 7,2 milióna eur sú kryté vlastnými príjmami,“ dodalo ministerstvo financií.

V prípade verejnoprávnych fondov sú alokácie pre Fond na podporu umenia vo výške 30,81 milióna eur a Fond na podporu kultúry národnostných menšín 9,27 milióna eur. „V tomto prípade je bežný transfer v sume 8,8 milióna eur. Zvyšné výdavky do výšky 9,27 milióna eur sú kryté vlastnými príjmami v sume 470.000 eur,“ vysvetlil rezort financií. Pre Audiovizuálny fond sa ráta s výdavkami v sume 17,62 milióna eur. „V kapitole Všeobecná pokladničná správa sa zároveň v roku 2027 rozpočtujú finančné prostriedky v sume 51,4 milióna eur na podporu audiovizuálneho priemyslu,“ dodalo ministerstvo.

Príspevok štátu na podporu činnosti registrovaných cirkví a náboženských spoločností sa rozpočtuje vo výške 79,2 milióna eur. Rezort pripomenul, že príspevok sa rovná 1,1-násobku medziročného zvýšenia sumy príspevku podľa miery medziročného rastu minimálnej mzdy.


Na verejný poriadok a bezpečnosť pôjde takmer 3,5 miliardy eur



Na verejný poriadok a bezpečnosť pôjde v budúcom roku viac ako 3,46 miliardy eur. Výdavky sú rozdelené do troch hlavných kategórií - bezpečnosť, väzenstvo a súdnictvo s prokuratúrou. Výška rozpočtovaných prostriedkov má vo všetkých troch oblastiach oproti tomuto roku klesnúť. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu na rok 2027, ktorý v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

„Verejný poriadok a bezpečnosť je odvetvie verejného sektora, ktoré zabezpečuje vnútornú bezpečnosť štátu, chráni obyvateľov a majetok pred kriminalitou, udržiava verejný poriadok, reaguje na krízové situácie a zahŕňa činnosti polície, súdov, prokuratúry a väzenskej správy,“ priblížilo ministerstvo financií, ktoré návrh predložilo. Pokles výdavkov súvisí podľa predkladateľa s ukončením implementácie vybraných projektov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti SR, čo sú európske peniaze.

Na bezpečnosť má ísť v budúcom roku 2,41 miliardy eur. Väzenstvo má dostať vyše 407 miliónov eur a súdnictvo a prokuratúra viac ako 645 miliónov eur.

V rámci výdavkov na oblasť verejného poriadku a bezpečnosti boli zvýšené plánované výdavky pre ministerstvo vnútra v sume 109 miliónov eur. Asi polovicu tejto sumy, 50 miliónov eur, má získať ministerstvo na zabezpečenie bežnej prevádzky. Ďalších 48 miliónov eur má dostať v nadväznosti na schválený zámer optimalizácie svojich priestorov. Rezort spravodlivosti dostane o 6,75 milióna eur viac.

Autori návrhu rozpočtu tiež poukázali na to, že bilancia osobitných účtov sa naďalej zhoršuje. Príjmy priebežne financovaného výsluhového systému nestačia pokrývať jeho výdavky. „V roku 2027 bude preto potrebné dofinancovať osobitný účet sociálneho zabezpečenia policajtov zo štátneho rozpočtu sumou 97,4 milióna eur, aby bolo možné zabezpečiť výplatu zákonných dávok,“ napísali.


ŠÚ SR by mal disponovať rozpočtom vo výške 39 miliónov eur



Štatistický úrad SR.
Foto: Teraz.sk - Elena Halačová


Činnosti Štatistického úradu (ŠÚ) SR v roku 2027 by mali pokryť prostriedky vo výške 39 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu, ktorý v stredu schválili poslanci Národnej rady SR.

„Výdavky kapitoly sú určené najmä na zabezpečenie základného chodu úradu, štatistické zisťovania, spracovanie štatistických údajov, vedenie systému národných účtov, tvorbu a zverejňovanie štatistických klasifikácií a číselníkov, správu štatistických registrov a spoluprácu s medzinárodnými organizáciami,“ objasnilo Ministerstvo financií SR, ktoré návrh predložilo. „Rozpočet zahŕňa aj 3,35 milióna eur na voľby do Národnej rady SR a 1,51 milióna eur na spracovanie výsledkov sčítania obyvateľov, domov a bytov,“ dodal predkladateľ.

INFOSTAT ako príspevková organizácia ŠÚ realizujúca výskumno-vývojové úlohy štátnej štatistiky a výskumy verejnej mienky má v štátnom rozpočte určený príspevok 1,72 milióna eur. Okrem činnosti organizácie sa má použiť aj na rekonštrukciu jej sídla.