Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Ekonomika

Novela o verejnom obstarávaní ide napriek bojkotu opozície ďalej

Foto: TASR/Štefan Puškáš
Jozef Mihál Foto: TASR/Michal Svítok

Skrátené konanie k týmto opatreniam by malo pomôcť rýchlejšiemu čerpaniu eurofondov. Malá novela má platiť od 18. februára.

Bratislava 12. februára (TASR) - Návrh novely zákona o verejnom obstarávaní z dielne ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktorý bol len dnes zaradený do programu schôdze, sa už dostal do druhého čítania.

Za posunutie právnej normy do ďalšieho legislatívneho procesu hlasovalo 79 poslancov. Opozícia hlasovanie bojkotovala. Prekáža jej, že sa o novele diskutuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Malou novelou zákona chce vláda znížiť administratívnu záťaž v procese obstarávania. Ak materiál odobrí parlament, účastníci konania budú môcť preukázať splnenie podmienok účasti čestným vyhlásením. Okrem toho novela umožní uzavretie zmluvy s druhým a tretím súťažiacim v poradí. Právna norma zavádza aj sankciu v podobe zákazu vo verejnom obstarávaní na tri roky v prípade podvádzania pri preukazovaní podmienok účasti.

Kabinet spomínané opatrenia vybral z novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorú už parlament na tejto schôdzi posunul do druhého čítania, ale v riadnom režime. Skrátené konanie k týmto opatreniam by malo pomôcť rýchlejšiemu čerpaniu eurofondov. Malá novela má platiť od 18. februára.

Kaliňák už informoval, že vláda pridá na základe tejto novely Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) 39 zamestnancov. "ÚVO bol dlhodobo podvyživený. Zvýši sa počet zamestnancov o 39, to isté platí o mzdovom zabezpečení," avizoval minister vnútra. Peniaze a personálne kapacity budú podľa neho predistribuované z iných rezortov. Kaliňák tiež vyhlásil, že Slovensko sa musí pokúsiť zachrániť každé euro z európskych zdrojov, ktoré treba vyčerpať do konca tohto roka. Čerpanie majú urýchliť práve opatrenia z tejto novely. Kaliňák však nevedel odhadnúť, koľko peňazí z eurofondov by sa na základe novely mohlo podariť vyčerpať.

Spôsob prerokúvania legislatívnej zmeny kritizuje opozícia. "Žiadny právny predpis by sa nemal schvaľovať spôsobom, pre ktorý sa rozhodla vláda SR, o to viac zákon, na základe ktorého sa rozhoduje o miliardách eur. Navyše, bez dostatočne vysvetlených dôvodov," upozornila predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. Líder KDH Ján Figeľa zase označil návrh na rýchlu novelu zákona o verejnom obstarávaní za škodlivý a vracajúci Slovensko do minulosti. "Toto prekvapivé prebudenie vlády potvrdzuje nekompetentné a nezodpovedné prístupy vlády pri správe európskych financií," vyhlásil.

Žitňanská: To, že si vláda nerobí robotu, nie je dôvod na skrátené konanie

To, že si vláda SR nerobí poriadne svoju robotu, nie je dôvodom na skrátené legislatívne konanie. V rozprave k návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie k novele zákona o verejnom obstarávaní to dnes vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská.

"Rozumiem, že potrebujeme vyčerpať eurofondy, ale čo robila vláda desať mesiacov, keď len včera zistila, že je problém s čerpaním eurofondov?" pýtala sa. Parlament by podľa jej slov mal dbať o to, aby bola zachovaná jeho dôstojnosť. "Nemôžem akceptovať takýto spôsob legislatívneho procesu a dôvody, ktoré vláda predložila," vyhlásila. Zrýchlený legislatívny režim zákon dovoľuje v prípadoch, ak sú ohrozené ľudské práva a slobody, bezpečnosť, hrozia veľké hospodárske škody.

Žitňanská považuje za kľúčovú otázku, čo sa má stať medzi 18. februárom a 1. aprílom, keď to nemôže počkať. Novela má byť totiž po schválení účinná už od 18. februára. V legislatívnom procese NR SR je zároveň širšia novela rovnakého zákona, ktorá by mohla byť účinná od 1. apríla. "Nedôverujem tejto vláde, lebo mám zlú skúsenosť," odkázala. Žiaden z prítomných poslancov Smeru-SD na jej kritické vystúpenie nereagoval.

Kabinet skrátené konanie obhajuje tým, že je potrebné urýchlene čerpať eurofondy. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) už skôr povedal, že Slovensko sa musí pokúsiť zachrániť každé euro z európskych zdrojov, ktoré treba vyčerpať do konca tohto roka. Čerpanie majú urýchliť práve opatrenia z tejto novely. Kaliňák však nevedel odhadnúť, koľko peňazí z eurofondov by sa na základe novely mohlo podariť vyčerpať.

Po Žitňanskej vystúpení predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) vyhlásil obedňajšiu prestávku. Rozprava bude pokračovať popoludní s tým, že ihneď po jej skončení má snemovňa hlasovať o tom, či so skráteným konaním súhlasí, alebo nie.



J. Figeľ: Novela o verejnom obstarávaní je náhradou za strategické zákazky

Novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú má parlament na žiadosť vlády prerokovať v zrýchlenom režime, je náhradou za strategické zákazky, ktoré sa vypustili z veľkej novely tohto zákona. V dnešnej parlamentnej rozprave k tzv. malej novele zákona o verejnom obstarávaní to uviedol predseda KDH a podpredseda parlamentu Ján Figeľ.

"Aké tendre majú nastať po 18. februári?" pýtal sa na margo dátumu, od ktorého má malá novela platiť. Figeľ zároveň poukázal na skutočnosť, že skrátené konanie sa opäť odvoláva na hroziace hospodárske škody. "Tieto hrozby boli použité pri skrátených konaniach opakovane a neférovo," zdôraznil Figeľ.

Spomenul napríklad okresanie druhého dôchodkového piliera, ako aj novelu zákona o obnoviteľných zdrojoch energie. Druhá menovaná sa napokon schválila v riadnom režime a podľa Figeľa žiadne škody Slovensku nehrozili. "Používate klamstvá ako pracovnú metódu dokonca pri tvorbe zákonov," odkázal vláde.

Samotný návrh novely zákona o verejnom obstarávaní považuje za chaotický v zmysle legislatívy a nekompetentný v zmysle obsahu. "To máte dohodnuté aj s prezidentom? On má 15 dní na rozhodnutie. Alebo je pravda, že konáte s prezidentom v zhode tak, ako aj pri iných veciach?" pýtal sa. Na podpis každého zákona má totiž hlava štátu 15 dní, pričom túto lehotu nie je možné prezidentovi skrátiť. Ak by chcel Ivan Gašparovič využiť maximálny čas na rozhodnutie sa, 18. február ako deň účinnosti by sa stihnúť nedal. Verdikt však môže vydať prakticky hneď, ako schválený zákon dostane.



Poslancovi Dušanovi Jarjabkovi (Smer-SD) sa nepáčilo, že keď Figeľ hovorí o vláde Ivety Radičovej, označuje ju ako plnohodnotnú a vierohodnú. "Nebola ani plnohodnotná, ani vierohodná. Dôkazom toho je, že nevládnete. Vy toto obdobie porovnávate s týmto absolútne plnoprávnym procesom, ktorý tu prebieha a bude prebiehať štyri roky. Hodnotenie si spravíme potom. Vy ťaháte za kratší koniec a zbytočne pľujete síru," odkázal Jarjabek.

Mihál: Za novelou o verejnom obstarávaní údajne stojí tender na doprave

Za rýchlou novelou zákona o verejnom obstarávaní má podľa opozičného poslanca za SaS Jozefa Mihála údajne stáť tender na ministerstve dopravy za takmer 500 miliónov eur. Mihál to dnes vyhlásil v Národnej rade (NR) SR v rámci rozpravy k skrátenému konaniu k novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorú poslala vláda do parlamentu v pondelok (11.2.).

"Nemám tieto informácie overené, pošuškáva sa v kuloároch, že vraj ide o otvorený tender za 460 miliónov eur," doplnil Mihál. Za celou snahou, aby niektoré novelizačné body tohto zákona platili už od 18. februára, tak má byť údajne to, aby sa tento tender stihol sfinalizovať pred 1. aprílom. Teda ešte predtým, ako prejdú kompetencie pri riadení eurofondov z ministra dopravy Jána Počiatka (Smer-SD) na podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho (Smer-SD).

"Aby mohol minister dopravy, respektíve jeho aparát, rozhodnúť o víťazovi tohto naozaj finančne dosť mohutného tendra," dodal Mihál. Presnejšie ale nevie, o aký tender ide. "Údajne vo vnútri Smeru prebieha súboj medzi Vladimírom Poórom, ktorý stojí za podpredsedom Vážnym a Jurajom Širokým, ktorý stojí za ministrom Počiatkom," opísal Mihál.

Podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák však nevie, o čom Mihál hovorí. Podľa jeho slov nemôže ísť o žiadny diaľničný tender, pretože diaľnicu nie je možné postaviť za deväť mesiacov. "Bavíme sa tu predovšetkým o tých obstarávaniach, ktoré sa týkajú Slovenskej akadémie vied, miest a obcí, ktoré majú šancu použiť peniaze z eurofondov," argumentoval Kaliňák. Vláda musí podľa jeho slov peniaze z eurofondov minúť, vyčerpať a zaplatiť niekomu za prácu do konca roka 2013. "To zjavne nebudú diaľnice," dodal.

Podľa ministerstva dopravy sú vyjadrenia poslanca SaS Mihála "absolútny nezmysel". "Nielen, že tieto úvahy poslanca sú vymyslené, ale aj neodborné," podotkol pre TASR hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Vypísané tendre prebiehajú podľa jeho slov podľa súčasnej legislatívy a prijatie novely zákona o verejnom obstarávaní na tom nič nezmení. "Ministerstvo nepripravuje žiadny polmiliardový tender, ktorý by akýmkoľvek spôsobom súvisel s presunom Centrálneho koordinačného orgánu na Úrad vlády," dodal Kóňa. Mihál by si tak mal podľa rezortu dopravy radšej "overovať informácie predtým, než ich prezentuje na verejnosti".



NRSR: Zrýchlená novela neumožní adekvátnu diskusiu

Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú mať dosť času aby si preštudovali takzvanú rýchlu novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá sa má schváliť v skrátenom legislatívnom procese. Tvrdí to predseda výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Ján Hudacký, podľa ktorého nie je takýto proces transparentný a nebude ani možná širšia diskusia ako v riadnom legislatívnom procese.

"Za niekoľko hodín ideme odsúhlasiť novelu zákona o verejnom obstarávaní. Takže je veľmi ťažko potom doslova si naštudovať čo všetko tam je a tobôž nie ešte pripraviť nejaké pozmeňovacie návrhy," povedal dnes pre TASR počas rokovania Komisie pre dopravu, výstavbu a cestovný ruch Hudacký. Členmi komisie sú okrem zástupcov samosprávy aj predstavitelia stavebných spoločností.

Hoci vláda obhajuje urýchlenie schvaľovania novely meškaním v čerpaní eurofondov, podľa Hudackého už niekoľkotýždňové zdržanie kvôli štandardnému legislatívnemu procesu nič nezmení. Navyše sa takto vynárajú špekulácie, že za zrýchleným, menej transparentným postupom môžu stáť záujmy podnikateľských skupín. "Ak to teda potrebovali takto urýchľovať, prečo s tou prvou novelou v riadnom legislatívnom procese neprišli o povedzme niekoľko mesiacov skôr," spýtal sa Hudacký.

Podľa prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Zsolta Lukáča sa nová úprava podmienok vo verejnom obstarávaní rozdelila do dvoch noviel. "Jedna je krátka, nazvali sme ju superrýchla z dôvodu čerpania a využiteľnosti európskych zdrojov. A druhá je novela, na ktorej sme sa aj my, odborná verejnosť spolupodieľali pol roka a to my nazývame v súčasnosti veľká novela zákona o verejnom obstarávaní," uviedol Lukáč.



Ako dodal, predstavitelia jeho zväzu chcú pri oboch novelách v parlamente poslancom vysvetliť aký vplyv budú mať jednotlivé paragrafy na verejné zákazky a aké zmeny by boli vhodné. Zároveň chce aby novely zachovali korektnú a férovú súťaž.