Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. apríl 2024Meniny má Ervin
< sekcia Ekonomika

Regionálny rozvoj sa má z rezortu dopravy presunúť na úrad vlády

Ilustračná snímka Foto: TASR/ Štefan Puškáš

Presun kompetencií z ministerstva dopravy na úrad vlády má nastať k 1. januáru 2017.

Bratislava 30. novembra (TASR) - Koordinácia úloh v oblasti regionálneho rozvoja z ministerstva dopravy má prejsť na úrad vlády. Parlament dnes totiž posunul do druhého čítania novelu kompetenčného zákona, o ktorej poslanci rokujú v zrýchlenom režime.

Presun kompetencií k regionálnemu rozvoju z ministerstva dopravy na úrad vlády má nastať k 1. januáru 2017. "Keďže odstraňovanie regionálnych rozdielov a s tým súvisiaca podpora najmenej rozvinutých okresov je prierezová činnosť, ukazuje sa, na základe poznatkov z aplikačnej praxe, ako vhodnejšie zveriť koordináciu prípravy politík regionálneho rozvoja do pôsobnosti Úradu vlády SR, ktorého úlohou je, okrem iného, aj koordinácia prípravy zásadných opatrení na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky Slovenskej republiky," vysvetlil v návrhu jeho predkladateľ, predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

V novele sa zároveň navrhuje rozšíriť pôsobnosť okresných úradov o oblasť regionálneho rozvoja a umožniť im tak intenzívnejšie sa zapojiť do prípravy a realizácie akčných plánov schválených pre najmenej rozvinuté okresy. "V nadväznosti na uvedené sa navrhuje rozšíriť počet členov Rady pre rozvoj najmenej rozvinutého okresu o tajomníka, ktorým bude prednosta okresného úradu," dodáva predkladateľ.

Po presune kompetencií sa zmení aj názov rezortu dopravy. Pôvodné Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR sa premenuje na Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR.