Quantcast
< sekcia Ekonomika

O cenách potravín plénum diskutovať nebude,neschválilo program schôdze

Na archívnej snímke plénum počas hlasovania na schôdzi Národnej rady SR v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Smer-SD chcel hovoriť o regulácii cien, ktorá je založená na znižovaní marží obchodných reťazcov na Slovensku. Predkladatelia v návrhu žiadali vládu, aby u potravín využila zákon o cenách.

Bratislava 23. júna (TASR) - Národná rada (NR) SR vo štvrtok nebude diskutovať o vysokých cenách potravín. Plénum neschválilo program mimoriadnej schôdze, ktorú iniciovala opozičná strana Smer-SD. Predseda strany Robert Fico avizoval, že ak nebude schválený program schôdze, Smer-SD pôjde do odvolania agroministra Samuela Vlčana (nominant OĽANO).

Smer-SD chcel hovoriť o regulácii cien, ktorá je založená na znižovaní marží obchodných reťazcov na Slovensku. Predkladatelia v návrhu žiadali vládu, aby u potravín využila zákon o cenách. "Ten umožňuje, ak je mimoriadna situácia na trhu, že vláda má právo pristúpiť k regulácii cien u vybraného okruhu potravín s tým, že ako nástroj na reguláciu využije marže obchodných reťazcov," skonštatoval v utorok (21. 6.) Fico.

Marže obchodných reťazcov sú podľa jeho slov "neuveriteľné". "Sú komodity, ktoré sa predávajú v našich obchodných reťazcoch, kde je marža 200-percentná. Navrhujeme, aby pri zachovaní elementárnej miery ziskovosti boli marže (obchodu) znížené a ceny vybraného okruhu potravín budú ako-tak pod kontrolou," dodal Fico.