Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Ekonomika

O predvianočné brigády sa zvýšil záujem, najmä však u pracujúcich

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Najčastejšie ponúkanými pozíciami sú pozície predavačov, tvoria 40 % všetkých ponúk.

Bratislava 2. decembra (TASR) - Počet brigádnikov v predvianočnom období rastie. V porovnaní s minulým rokom však nejde o študentov či seniorov, zvýšený dopyt je najmä zo strany pracujúcich v riadnom pracovnom pomere. Dôvodom je nepriaznivá ekonomická situácia. Informovala o tom personálna agentúra Grafton.

"Pribúdajú brigádnici, ktorí si chcú a potrebujú prilepšiť popri práci v hlavnom pracovnom pomere, a to najmä z dôvodu rastu životných nákladov. Firmy síce svojim pracovníkom zvyšovali mzdové ohodnotenie, rozhodne však nedokáže pokryť infláciu a rastúce ceny za tovary," priblížil šéf žilinskej pobočky personálnej agentúry Grafton Andrej Gurín.

Najčastejšie ponúkanými pozíciami sú pozície predavačov, tvoria 40 % všetkých ponúk. Nasledujú pracovné miesta skladníkov, kuriérov, vykladačov tovaru a čašníkov. Zo strany uchádzačov je tiež zvýšený záujem o pracovné pozície na vianočných trhoch.

Seniori tento rok očakávajú vianočný príspevok od vlády, a tak je o vianočné brigády v tejto vekovej kategórii znížený záujem oproti minulému roku. Medziročne tiež klesla obsadenosť brigád ukrajinskými občanmi, ktorí si podľa agentúry Grafton našli na slovenskom trhu prácu na trvalý pracovný pomer.

Napriek inflácii rástli však mzdy na brigádnických pozíciách mierne. "Odmena sa líši v závislosti od danej pozície a regiónu. Najvyššie zárobky sú vo všeobecnosti v Bratislavskom regióne, čím ďalej na východ je hodinová mzda nižšia," dodal Gurín.