Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Ekonomika

Objem bankových úverov v Číne v máji vzrástol

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Čínske komerčné banky poskytli v máji úvery v celkovej hodnote 950 miliárd jüanov (122,53 miliardy eur).

Peking 14. júna (TASR) - Objem úverov, ktoré poskytli čínske banky, sa v máji v porovnaní s aprílom zvýšil, rast však výrazne zaostal za očakávaniami ekonómov. Výsledky v tejto oblasti ovplyvnili najmä pôžičky firmám, ktoré zaznamenali pokles. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Čínske komerčné banky poskytli v máji úvery v celkovej hodnote 950 miliárd jüanov (122,53 miliardy eur). To je o 220 miliárd jüanov viac než v apríli, ukázali výpočty agentúry Reuters, ktoré vychádzali z údajov zverejnených čínskou centrálnou bankou. Za päť mesiacov od začiatku roka poskytli banky úvery za 11,14 bilióna jüanov.

Napriek zvýšeniu objemu úverov výsledky zaostali za očakávaniami, keďže ekonómovia počítali s ich rastom až na 1,255 bilióna jüanov. Navyše, aj v prípade dosiahnutia očakávanej hodnoty úverov by objem pôžičiek zaostal za hodnotou z mája minulého roka. Vtedy čínske banky poskytli pôžičky v hodnote až 1,36 bilióna jüanov.

Výsledky za máj ovplyvnili najmä bankové úvery firmám. Tie dosiahli 740 miliárd jüanov, zatiaľ čo v predchádzajúcom mesiaci poskytli banky podnikom celkovo 860 miliárd jüanov. Lepšie sa vyvíjali úvery domácnostiam, ktoré zahrnujú najmä hypotéky. Po aprílovom výraznom poklese zaznamenali mierny rast.

(1 EUR = 7,7529 CNY)