Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. júl 2024Meniny má Iľja a Eliáš
< sekcia Ekonomika

Objem stavebných prác v apríli 2024 medziročne vzrástol o 9 %

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Odvetvie stavebníctva tak začalo opäť rásť po štyroch mesiacoch medziročných prepadov, prvýkrát v tomto roku.

Bratislava 12. júna (TASR) - Objem stavebných prác v apríli 2024 dosiahol takmer 583 miliónov eur a medziročne vzrástol o 9 %. Odvetvie stavebníctva tak začalo opäť rásť po štyroch mesiacoch medziročných prepadov, prvýkrát v tomto roku. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa stavebná produkcia medzimesačne zvýšila o 7,8 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Domácu produkciu potiahlo výrazné oživenie stavebných prác v rozhodujúcej oblasti odvetvia - v novej výstavbe, ale tiež opravy a údržba. Medziročný rast oboch týchto zložiek prekročil 8 %. Na celkový výsledok odvetvia mal mierny tlmiaci vplyv najmenší segment - ostatné práce, ktoré v porovnaní s vlaňajškom zaostávali takmer o pätinu. Stavebná produkcia v tuzemsku tvorila viac ako 88 % celkového výkonu stavebníctva.

Z hľadiska výrobného zamerania výstavba budov medziročne zrýchlila o 8,1 %, čo bolo najviac za posledných 14 mesiacov. Rástli aj práce na inžinierskych stavbách, kam patrí aj výstavba diaľnic, a to o 5,6 %.

Dynamicky napredovala i produkcia stavebných firiem v zahraničí, oproti minuloročnému aprílu bola vyššia takmer o štvrtinu Jej podiel na celkovej produkcii tvoril takmer 12 %.

V súhrne za štyri mesiace roka 2024 stavebná produkcia predstavovala objem 1,9 miliardy eur a medziročne klesla o 2,7 %. Znížila sa o 4 % dominantná tuzemská nová výstavba a tiež o 7,1 % aj ostatné práce. Naopak, opravy a údržba mierne vzrástli o 1,2 %.

V členení podľa výrobného zamerania stavebná produkcia z výstavby budov vykázala pokles o 2,6 % a práce na inžinierskych stavbách o 5,3 %.

V súhrne prvých štyroch mesiacov bol objem stavebných prác v zahraničí medziročne nižší o 2 %.