Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Ekonomika

Objem úverov na bývanie ku koncu januára dosiahol 24,98 mld. eur

Ilustračné foto. Foto: Andrej Galica

Slovenský regulátor po novom upravil vykazovanie údajov o poskytnutých úveroch. Dôvodom je legislatívna zmena hypotekárneho bankovníctva a následné zmeny vo výkazníctve od začiatku tohto roka.

Bratislava 22. marca (TASR) - Banky na Slovensku ku koncu januára tohto roka poskytli úvery na bývanie v objeme 24,98 miliardy eur. Medziročne objem úverov vzrástol o 2,87 miliardy eur. Vyplýva to z najnovších údajov Národnej banky Slovenska (NBS).

Úvery stavebného sporenia ku koncu januára tohto roka dosiahli úroveň 2,3 miliardy eur, pričom toto číslo zahŕňa stavebné úvery a medziúvery.

Slovenský regulátor po novom upravil vykazovanie údajov o poskytnutých úveroch. Dôvodom je legislatívna zmena hypotekárneho bankovníctva a následné zmeny vo výkazníctve od začiatku tohto roka. Po novom tak nie sú k dispozícii časové rady o podkategóriách úverov na bývanie.

Z hľadiska podielov jednotlivých bánk na poskytnutých úveroch na bývanie mala najväčší podiel Slovenská sporiteľňa, ktorý predstavoval 27,70 %. Za ňou nasledovala VÚB s 21,36-% podielom a na treťom mieste je Tatra banka s podielom 13,82 %.

Pri úveroch zo stavebného sporenia mala najväčší podiel Prvá stavebná sporiteľňa. Predstavoval 83,53 %. Za ňou nasledovali zvyšné spoločnosti podnikajúce na Slovensku, a to Wüstenrot stavebná sporiteľňa a ČSOB stavebná sporiteľňa.