Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. máj 2023Meniny má Ferdinand
< sekcia Ekonomika

Ochranu spotrebiteľov majú zvýšiť väčšie kompetencie NBS

NBS v Bratislave, ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász

Po novom kontrolóri NBS budú môcť vykonávať kontrolu vo finančnej inštitúcii pod skrytou identitou.

Bratislava 19. septembra (TASR) - Udeľovanie sankcií za porušenie práv spotrebiteľov, či inšpekcie pod skrytou identitou. Takéto nové právomoci má od budúceho roka dostať Národná banka Slovenska (NBS). Vyplýva to z návrhu zákona o dohľade nad finančným trhom z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorý sa nachádza medzi nezaradenými materiálmi na rokovanie vlády.

Ako priblížil rezort financií v predkladacej správe, cieľom návrhu zákona je zabezpečiť zvýšenie ochrany finančného spotrebiteľa, a to rozšírením pôsobnosti NBS pri dohľade nad finančným trhom. "Navrhnuté rozšírenie dohľadu nad finančným trhom o dohľad v oblasti ochrany finančných spotrebiteľov sa týka verejnoprávnych vzťahov, teda nezasahuje sa do rozhodovania sporov zo súkromnoprávnych vzťahov medzi subjektmi finančného trhu a ich klientmi, vrátane finančných spotrebiteľov," zdôvodnil rezort financií.

Po novom tak kontrolóri NBS budú môcť vykonávať kontrolu vo finančnej inštitúcii pod skrytou identitou. "Účelom takto vykonávaného dohľadu na mieste je preveriť, či si dohliadaný subjekt finančného trhu plní voči klientom všetky povinnosti ustanovené osobitnými predpismi a či nie sú poškodzované práva finančných spotrebiteľov," zdôvodnilo MF SR. Títo poverení ľudia budú môcť počas inšpekcií vyhotovovať fotografie, videá alebo zvukové záznamy, ktoré majú slúžiť na zdokumentovanie kontroly.

Majú sa zaviesť aj sankcie, ktoré bude môcť NBS udeľovať za porušenie spotrebiteľských práv. "Navrhuje sa zaviesť blokové konanie ako zjednodušená forma zaplatenia sankcie za drobné a zrejmé nedostatky poskytovateľa finančnej služby," uvádza sa v návrhu zákona s tým, že v blokovom konaní bude možné ukladať pokutu do výšky 2500 eur.

Návrh zákona počíta tiež so zavedením osobitných sankcií, ktoré bude NBS oprávnená ukladať za nedostatky v oblasti ochrany spotrebiteľov. Medzi takéto bude napríklad patriť porušenie zákazu používania nekalých obchodných praktík, zákazu poskytovať alebo sprostredkúvať finančnú službu, pri ktorej kontrolóri odhalili nedostatky.

Novou formou sankcií majú byť aj prirážky k ročným príspevkom, ktoré majú slúžiť na čiastočnú úhradu nákladov NBS na výkon ochrany finančných spotrebiteľov. "Navrhované osobitné prirážky k ročným príspevkom sa budú platiť popri ročných príspevkoch dohliadaných subjektov finančného trhu," píše sa v návrhu zákona.

Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2015.