< sekcia Ekonomika

Odborári protestovali proti znižovaniu mzdových štandardov

Na archívnej snímke viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ SR) Monika Uhlerová. Foto: TASR - Michal Svítok

Dosahy pandémie a záchrana ekonomiky skončili podľa viceprezidentky KOZ SR Moniky Uhlerovej na pleciach zamestnancov.

Žilina 24. septembra (TASR) - Protestný pochod Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR za práva všetkých zamestnancov prešiel vo štvrtok centrom Žiliny. Dôvodom protestov vo viacerých mestách sú podľa odborárov navrhované legislatívne zámery vlády SR, za ktorými vidia najmä snahu o znižovanie mzdových a sociálnych štandardov pracujúcich.

"Naša vláda hľadá úsporu na strane zamestnancov. Preto chceme protestmi dať najavo náš nesúhlas s jej snahou a konaním," uviedol prezident KOZ SR Marián Magdoško.

Prezident KOZ SR vyzval predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽANO), aby sa stal garantom obnovenia sociálneho zmieru a zamedzil ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Milanovi Krajniakovi (Sme rodina) trestať odbory za obhajobu ústavného práva zamestnancov na primeranú mzdu. "Vyzývam poslancov Národnej rady (NR) SR, aby odmietli všetky návrhy zákonov z dielne ministra práce," povedal Magdoško.

Dosahy pandémie a záchrana ekonomiky skončili podľa viceprezidentky KOZ SR Moniky Uhlerovej na pleciach zamestnancov. "Slovenský zamestnanec odpracuje v rámci krajín Európskej únie (EÚ) ročne o 32 dní viac ako nemecký. Slovenská minimálna mzda je štvrtá najnižšia v parite kúpnej sily, v priemerných nákladoch práce máme štvrté najnižšie priemerné celkové náklady práce na zamestnanca v parite kúpnej sily," dodala Uhlerová.

Odborári protestujú proti zmene mechanizmu výpočtu minimálnej mzdy a zníženiu minimálnej mzdy v roku 2021 z garantovaných 656 eur na 623 eur. Namietajú zníženie príplatkov, minimálnych mzdových nárokov či 13. dôchodkov. Poukazujú aj na plánované zrušenie stropu dôchodkového veku či výhod 13. a 14. platu, zmenu zákona o tripartite a Zákonníka práce v otázke reprezentatívnosti odborov. KOZ SR v jej aktivitách podporili aj českí, poľskí a maďarskí odborári.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny zrušil najbližšie plenárne zasadnutie tripartity, ktoré bolo naplánované na 28. septembra. Dôvodom je ohlásená neúčasť KOZ SR. "Vláda SR a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR majú úprimný záujem pokračovať v sociálnom dialógu so zástupcami zamestnancov a zástupcami zamestnávateľov," podotkla Krajniakova hovorkyňa Eva Rovenská s tým, že minister je pripravený rokovať s každým partnerom, ktorý chce rokovať a viesť sociálny dialóg, s cieľom čo najlepšie zastupovať záujmy obyvateľov Slovenska.