< sekcia Ekonomika

Odborári v Nemecku pozastavili štrajky letiskového personálu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ver.di sa rozhodla pozastaviť ďalšie štrajky po tom, ako zamestnávatelia signalizovali, že letiskovému bezpečnostnému personálu chcú predložiť ponuku zameranú na ukončenie sporu.

Berlín 17. januára (TASR) - Odborová organizácia Ver.di, ktorá v poslednom čase organizovala štrajky bezpečnostného personálu na viacerých nemeckých letiskách, vo štvrtok oznámila, že pred budúcotýždňovými rozhovormi o zvýšení platov týchto zamestnancov ani počas nich nebude organizovať ďalšiu protestnú akciu. Informovala o tom agentúra AP.

Ver.di sa rozhodla pozastaviť ďalšie štrajky po tom, ako zamestnávatelia vo štvrtok signalizovali, že letiskovému bezpečnostnému personálu chcú v ďalšom kole rokovaní o platoch, plánovanom na 23. januára, predložiť ponuku zameranú na ukončenie sporu. Podľa odborárov k takémuto zámeru prispela práve intenzita nedávnych štrajkov.

V utorok zvolala organizácia Ver.di štrajk na ôsmich nemeckých letiskách. Zapojil sa doň personál najvyťaženejšieho nemeckého letiska vo Frankfurte nad Mohanom, a tiež na letiskách v Brémach, Drážďanoch, Erfurte, Hamburgu, Hannoveri, Lipsku-Halle a Mníchove. V dôsledku štrajku boli zrušené stovky letov.

Organizácia Ver.di žiadala pre príslušníkov bezpečnostného personálu na letiskách po celej krajine hodinovú mzdu vo výške 20 eur. Zamestnávatelia však doteraz ponúkali len mierne zvýšenie platov, pričom mzdy zamestnancov vo východnej časti Nemecka navyše mali rásť pomalším tempom ako v západnej časti krajiny, čo členovia Ver.di kritizovali.

Spor okolo platov sa týka približne 23.000 členov bezpečnostného personálu na letiskách.