Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Ekonomika

Odborári: V riziku chudoby na Slovensku je takmer 890.000 ľudí

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Ondrej Podolinský

Ukázala to štatistika Európskej únie o príjmoch a životných podmienkach (EU SILC).

Bratislava 11. júla (TASR) - Štatistika Európskej únie o príjmoch a životných podmienkach (EU SILC) ukázala, že na Slovensku bolo v roku 2022 v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia takmer 890.000 ľudí. Problematické kategórie sú najmä rodiny s deťmi. Takmer 46 % domácností s jedným rodičom a s jedným dieťaťom a viac ako 40 % domácností s dvoma rodičmi a s tromi a viac deťmi sa nachádza pod hranicou chudoby. Upozornil na to odborový zväz (OZ) KOVO.

Podiel domácností pod hranicou chudoby medziročne stúpol vo všetkých typoch domácností, okrem seniorských. Odborový zväz poukázal na to, že podiel narástol aj napriek zvýšenému daňovému bonusu na deti. OZ KOVO upozornil na nastavenie daňového bonusu. Jeho maximálne plnenie totiž dosiahnu pracujúci s vyšším príjmom.

"Čím nižšia mzda, tým nižší nárok a v prípade pracujúcich na polovičný úväzok za minimálnu hodinovú mzdu, dokonca strácajú pracujúci akýkoľvek nárok na daňový bonus. Takéto nastavenie trestá tých, ktorí sú chudobou a sociálnym vylúčením najviac ohrození," uviedli odborári.

Medziročne podľa údajov Štatistického úradu SR narástol aj podiel príjmovej chudoby pracujúcich osôb z 6,7 % na 7,1. Na základe vlastných dát OZ KOVO odhaduje, že pracujúcich chudobných môže byť 14 %. Za prepadom pracujúcich pod hranicu chudoby vidí OZ KOVO pokles reálnych miezd o 4,5 %.

Príčinou nárastu počtu pracujúcich chudobných je podľa odborárov aj zvyšovanie reálnej, daňovo-odvodovej sadzby pri nízkych príjmoch. "Chudoba pracujúcich je niečo ako chyba v systéme, je dôkazom toho, že mzdová úroveň na Slovensku je nízka. Ak zamestnanec pracuje, jeho príjem by jemu a jeho rodine mal bezpodmienečne garantovať dôstojný život, a nie chudobu. Mzda totiž nie je sociálna dávka," povedala predsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková.

OZ KOVO odporúča zmeniť vzorec výpočtu minimálnej mzdy na najmenej 60 % priemernej mzdy spred dvoch rokov či zvýšiť životné minimum na reálnu hodnotu. Tiež by sa malo podľa neho zmeniť nastavenie daňového bonusu na deti či začať skracovať zákonné limity pracovného času a nadčasovej práce. Malo by to byť tak, aby sa čo najviac rozšírila možnosť pracovať menej, a to bez znižovania miezd.