Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Ekonomika

Odborníci diskutovali o kybernetickej bezpečnosti

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Slovensko posilňuje svoje kapacity potrebné pre ochranu kritickej infraštruktúry a zároveň od 1.4. platí nový zákon o kybernetickej bezpečnosti.

Bratislava 2. októbra (TASR) - Exponenciálny rast digitálnej ekonomiky ide ruka v ruke s rastúcim významom informačnej bezpečnosti a ochrany údajov. Kybernetická bezpečnosť sa preto musí stať jednou z priorít pre vedenie každej firmy. Zároveň je nevyhnutné aktívne pracovať s mladými ľuďmi, aby sa správali v digitálnom priestore omnoho zodpovednejšie. Na týchto odporúčaniach sa zhodli odborníci na kybernetickú bezpečnosť z verejného aj súkromného sektora na konferencii organizovanej Americkou obchodnou komorou v SR v utorok v Bratislave.

Kybernetická bezpečnosť sa s pribúdajúcimi medializovanými útokmi dostáva čoraz viac do pozornosti firiem aj širokej verejnosti. Podľa globálneho prieskumu KPMG top manažéri považujú bezpečnosť za prioritu č. 1, avšak takmer 80 % tvrdí, že na kybernetický incident sú pripravení "tak trochu".

"Ak však má niečo najvyššiu prioritu, prečo je väčšina pripravená len 'tak trochu'? V praxi vidíme stále veľký priestor na posilnenie osvety a zlepšenie pripravenosti manažérov zodpovednejšie sa pripraviť na kybernetické hrozby," uviedol Pavol Adamec, výkonný riaditeľ pre manažment rizika v KPMG.

Slovensko posilňuje svoje kapacity potrebné pre ochranu kritickej infraštruktúry a zároveň od 1.4. platí nový zákon o kybernetickej bezpečnosti. Podľa Rastislava Janotu, predsedu výboru pre kybernetickú bezpečnosť Národného bezpečnostného úradu SR ,nový zákon vytvára tlak na to, aby sa firmy naprieč všetkými odvetviami lepšie pripravili na kybernetické hrozby a chránili tak služby, ktoré poskytujú svojim zákazníkom, a tak v konečnom dôsledku chránili aj seba.

"V americkej obchodnej komore považujeme za kľúčové, aby verejný, súkromný a akademický sektor aktívne spolupracovali na témach relevantných pre ekonomiku Slovenska. Spoločnosti po celom svete venujú čoraz väčšiu pozornosť téme kybernetickej bezpečnosti a je dôležité, aby sme v tomto trende pokračovali aj na Slovensku. Aj preto sme sa rozhodli zorganizovať túto konferenciu," povedal pre TASR Ronald Blaško, výkonný riaditeľ Americkej obchodnej komory v SR.