Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Ekonomika

Odborníci: Firmy by si mali zistiť, či pod smernicu NIS2 vôbec spadajú

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Jaroslav Ďurovka z Národného centra kybernetickej bezpečnosti vysvetlil, že postup pri zavádzaní závisí od toho, či firma kyberbezpečnosť začína riešiť úplne od začiatku.

Bratislava 19. novembra (TASR) - Smernica NIS2 prinesie od januára budúceho roka rozsiahle zmeny v kyberbezpečnosti. Firmy by mali v prvom rade identifikovať, či pod túto reguláciu spadajú. V niektorých prípadoch je potrebné začať s implementáciou štandardov od úplného začiatku. Uviedli to v utorok odborníci na podujatí Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (AHK Slowakei).

"Regulácia jednak zavádza harmonizáciu prístupu k oznamovaniu incidentov, podporuje ich dobrovoľné nahlasovanie a zavádza bezpečnostné požiadavky. Taktiež podporuje výmenu informácií na úrovni EÚ. Najvýznamnejšou oblasťou je rozšírenie okruhu subjektov. Oproti predošlej regulácii zavádza dva typy povinných subjektov, a to prevádzkovateľa základnej služby a prevádzkovateľa kritickej základnej služby. Hlavný rozdiel bude z hľadiska postupu dohľadu alebo povinností," uviedol Jakub Hanesch z právnickej firmy LGP.

Jaroslav Ďurovka z Národného centra kybernetickej bezpečnosti vysvetlil, že postup pri zavádzaní závisí od toho, či firma kyberbezpečnosť začína riešiť úplne od začiatku. Rozhodujúcim faktorom je aj veľkosť firmy a to, do akej miery má rizikové aktíva a svoju činnosť. Novela prináša nástroje na to, aby si rizikovú analýzu urobila každá firma osobitne, v čom vidí flexibilitu. "Zákon nebude predpisovať kategórie informačného systému a na ne našitý nejaký rozsah štandardu," dodal.

Pokiaľ firma zistí vysoké kybernetické riziko, mala by podľa Ďurovku celý štandard implementovať od začiatku. Znamená to, že je potrebné začať s organizáciou kyberbezpečnosti a postupne aplikovať zmeny, ako aj zabezpečiť ľudské kapacity. "Pokiaľ je to malá firma, tak asi nemusí úplne ísť touto cestou. Stačí si povedať tie najväčšie riziká a začať to riešiť z nižšej úrovne smerom hore. Ale najdôležitejšie je pri menších firmách začať s tým, že ak nemajú experta, treba si ho nájsť a ten im určite pomôže," objasnil Ďurovka.

Martin Jacko z LGP dodal, že právnici dokážu byť nápomocní od úplného začiatku, keď dochádza k identifikovaniu, či subjekt vôbec spadá pod túto reguláciu. Asistovať môžu aj pri spracovaní GAP analýzy.

"Z toho vyplývajú nejaké odporúčania, ktoré treba do spoločnosti vložiť. To znamená upraviť procesy, pripraviť interné predpisy alebo ich upraviť, pokiaľ doteraz nepamätali na takéto riziká. Potom nastaviť určité monitoringy a manažment štatutárnych orgánov," skonštatoval s tým, že je potrebné nastaviť aj usmernenia v prípade kybernetického incidentu. "Dôvodom je, že spoločnosť sa nechce vystaviť riziku platenia sankcií, ale aj rôznych škôd, ktoré môžu nastať," uzavrel.

Prezident: Podporíme Indiu ako nového stáleho člena Bezpečnostnej rady

India je podľa prezidenta inšpiráciou pre Slovensko v mnohých oblastiach. V tejto súvislosti spomenul modernizáciu a digitalizáciu.

,aktualizované 

- Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) sú na pracovnej ceste v Číne. Rokovať tam majú o obchodnej a ekonomickej spolupráci so zástupcami čínskych firiem.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve.

- Čína v stredu odmietla ako „absolútne nepodložené“ tvrdenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že „mnoho“ čínskych občanov bojuje po boku ruských síl vo vojne na Ukrajine.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov uspel na ME v Šamoríne v repasáži vo voľnoštýliarskej kategórii do 74 kg, keď zdolal Rasula Šapieva zo Severného Macedónska 4:0 na body. V stredu večer tak bude bojovať o bronz, jeho súperom bude Maďar Murad Kuramagomedov.

- Ministerstvo zdravotníctva chce zakázať predaj ochutených nikotínových výrobkov a používanie jednorazových elektronických cigariet. Vyplýva to z predbežnej informácie k pripravovanému právnemu predpisu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračovali v úvode stredajšieho rokovania v diskusii o návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Prezident SR Peter Pellegrini privítal prezidentku Indickej republiky Draupadí Murmúovú. Absolvujú spoločný rozhovor a vymenia si memorandá o spolupráci.

- V stredu ráno o 6.01 SELČ vstúpila do platnosti nová vlna amerických ciel na tovary z desiatok štátov, ktoré americký prezident Donald Trump oznámil minulý týždeň. Najväčšie clá uvalil na Čínu, na ktorej tovary platí sadza až 104 percent. Na EÚ uvalil 20-percentné clá.

- Podľa zdrojov agentúry DPA sa utorkové rokovania o vytvorení novej nemeckej vládnej koalície skončili neskoro večer bez konečnej dohody. Predstavitelia strán by ju chceli dosiahnuť do stredajšieho poludnia, informuje TASR.

- Federálny sudca v utorok nariadil Bielemu domu, aby obnovil plný prístup tlačovej agentúry Associated Press k pokrývaniu prezidentských podujatí. Odvolal sa pri tom na prvý dodatok americkej ústavy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.