Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

Odborníci: Firmy by si mali zistiť, či pod smernicu NIS2 vôbec spadajú

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Jaroslav Ďurovka z Národného centra kybernetickej bezpečnosti vysvetlil, že postup pri zavádzaní závisí od toho, či firma kyberbezpečnosť začína riešiť úplne od začiatku.

Bratislava 19. novembra (TASR) - Smernica NIS2 prinesie od januára budúceho roka rozsiahle zmeny v kyberbezpečnosti. Firmy by mali v prvom rade identifikovať, či pod túto reguláciu spadajú. V niektorých prípadoch je potrebné začať s implementáciou štandardov od úplného začiatku. Uviedli to v utorok odborníci na podujatí Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (AHK Slowakei).

"Regulácia jednak zavádza harmonizáciu prístupu k oznamovaniu incidentov, podporuje ich dobrovoľné nahlasovanie a zavádza bezpečnostné požiadavky. Taktiež podporuje výmenu informácií na úrovni EÚ. Najvýznamnejšou oblasťou je rozšírenie okruhu subjektov. Oproti predošlej regulácii zavádza dva typy povinných subjektov, a to prevádzkovateľa základnej služby a prevádzkovateľa kritickej základnej služby. Hlavný rozdiel bude z hľadiska postupu dohľadu alebo povinností," uviedol Jakub Hanesch z právnickej firmy LGP.

Jaroslav Ďurovka z Národného centra kybernetickej bezpečnosti vysvetlil, že postup pri zavádzaní závisí od toho, či firma kyberbezpečnosť začína riešiť úplne od začiatku. Rozhodujúcim faktorom je aj veľkosť firmy a to, do akej miery má rizikové aktíva a svoju činnosť. Novela prináša nástroje na to, aby si rizikovú analýzu urobila každá firma osobitne, v čom vidí flexibilitu. "Zákon nebude predpisovať kategórie informačného systému a na ne našitý nejaký rozsah štandardu," dodal.

Pokiaľ firma zistí vysoké kybernetické riziko, mala by podľa Ďurovku celý štandard implementovať od začiatku. Znamená to, že je potrebné začať s organizáciou kyberbezpečnosti a postupne aplikovať zmeny, ako aj zabezpečiť ľudské kapacity. "Pokiaľ je to malá firma, tak asi nemusí úplne ísť touto cestou. Stačí si povedať tie najväčšie riziká a začať to riešiť z nižšej úrovne smerom hore. Ale najdôležitejšie je pri menších firmách začať s tým, že ak nemajú experta, treba si ho nájsť a ten im určite pomôže," objasnil Ďurovka.

Martin Jacko z LGP dodal, že právnici dokážu byť nápomocní od úplného začiatku, keď dochádza k identifikovaniu, či subjekt vôbec spadá pod túto reguláciu. Asistovať môžu aj pri spracovaní GAP analýzy.

"Z toho vyplývajú nejaké odporúčania, ktoré treba do spoločnosti vložiť. To znamená upraviť procesy, pripraviť interné predpisy alebo ich upraviť, pokiaľ doteraz nepamätali na takéto riziká. Potom nastaviť určité monitoringy a manažment štatutárnych orgánov," skonštatoval s tým, že je potrebné nastaviť aj usmernenia v prípade kybernetického incidentu. "Dôvodom je, že spoločnosť sa nechce vystaviť riziku platenia sankcií, ale aj rôznych škôd, ktoré môžu nastať," uzavrel.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.