< sekcia Ekonomika

Odklad splátok by mali využiť najmä ľudia vo finančných ťažkostiach

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Pozitívom dohody s bankami je podľa odborníkov to, že odklad splátky nezhorší bonitu klienta v budúcnosti.

Bratislava 8. apríla (TASR) - Pre ľudí na Slovensku je podľa odborníkov dobrou správou, že sa vláde podarilo s bankami vyrokovať odklad splátok úverov bez toho, aby sa im do budúcnosti zhoršila ich bonita. Ľudia by však mali tento krok dôkladne zvážiť. Odborníci upozorňujú na to, že neskôr budú musieť svoje záväzky splatiť.

Odklad splátok podľa odborníkov pomôže najmä ľuďom, ktorí sa pre nový koronavírus dostali do finančných ťažkostí. Splácanie bude možné odložiť pri bankových úveroch maximálne na deväť mesiacov. "Odklad pomôže hlavne ľuďom, ktorí stratili príjem a nemajú vytvorenú finančnú rezervu. Odporúčam ľuďom, aby odklad využívali len v krajom prípade, nie za každú cenu. Či bude deväť mesiacov dostatočných, závisí od toho, ako rýchlo sa ekonomika zotaví. Pokiaľ súčasná situácia bude trvať ešte dlhé mesiace, deväť mesiacov nemusí byť dostatočné obdobie," konštatuje odborník portálu Finančný kompas Maroš Ovčarik.

Obozretnosť by však pri tomto kroku mala byť na mieste. "Tento odklad splácania znamená, že na úrokoch človek v konečnom dôsledku zaplatí viac ako pri riadnom splácaní, pretože sa úver splatí neskôr. Úročenie sa počas odkladu nezastaví," tvrdí Ovčarik. Vysvetľuje, že pri bežnej hypotéke s jednopercentnou úrokovou sadzbou odklad splácania na deväť mesiacov znamená, že človek na úrokoch v konečnom dôsledku môže zaplatiť viac o päť až desať percent. Závisí to podľa neho od toho, či si klient predĺži celkovú splatnosť alebo zvýši mesačnú splátku po skončení odkladu splátok.

"Odklad splátok až o deväť mesiacov logicky úver predraží o bežné úroky a úročenie vyššieho zostatku úveru. Každá splátka totiž obsahuje splátku istiny a úroku v pomere, ktorý závisí od fázy splácania. Približne v prvej polovici splácania tvorí úrok najvyššiu časť splátky. Ak si splácanie odloží klient s novým úverom, predraží sa mu úver viac ako klientovi s končiacou splatnosťou. A v dôsledku pomalšieho splácania istiny sa úver predraží aj pre vyššie úročenie zostatku úveru," tvrdí analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Odborníci preto radia, aby o odklad splátok požiadali najmä ľudia, ktorí majú finančné problémy. "Vo všeobecnosti odloženie splatnosti spotrebiteľských úverov i úverov na bývanie vzbudilo záujem, avšak je potrebné vopred uviesť, že nie každé odloženie je výhodné a vhodné. Podľa doterajších zistení je odloženie určite potrebné pre osoby, ktoré sú poznačené podstatným poklesom príjmov, stratou mzdy alebo tržieb a odmien. Tí, ktorí však majú dostatočné rezervy na plynulú úhradu splátok, uprednostňujú, ak ide o úročené úvery, pokračovanie v dohodnutom splátkovom kalendári," priblížila generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov Darina Huttová.

Klient bude môcť požiadať o odloženie splátky toho istého úveru počas pandémie len jedenkrát. "Tiež nemusí o odklad žiadať okamžite a nemusí žiadať o doklad až na deväť mesiacov. V prípade, ak má klient k úveru bankopoistenie, chcem upozorniť na to, že splátka za poistenie trvá aj počas odkladu splátok, banka informuje klienta aj o spôsobe a výške tejto platby," upozornila analytička Fincentra Zuzana Šimonová.

Pozitívom dohody s bankami je podľa odborníkov to, že odklad splátky nezhorší bonitu klienta v budúcnosti. "V bežnej praxi totiž každý odklad automaticky znamenal zápis do úverového registra, čo klientovi mohlo skomplikovať situáciu pri ďalšom úvere. Zároveň odklad neprináša so sebou žiadny poplatok a banky sú povinné žiadosti vyhovieť, ak človek nie je pred žiadosťou v omeškaní viac ako 30 dní," doplnil Búlik.

Prijatý návrh zákona má zabezpečiť, že ľudia budú dostatočne informovaní o následkoch odloženia splátky. "Banka pri každej žiadosti bude mať povinnosť informovať, čiže vyčísliť úročenie úveru počas odkladu a informovať o postupe po skončení odkladu. Klient bude mať po skončení odkladu dve možnosti. Zvýšiť si splátku alebo si odložené splátky zaradiť takpovediac na koniec splácania, čiže predĺžiť si splatnosť o deväť mesiacov. Z hľadiska preplatenia je výhodnejšia prvá možnosť, aj keď osobitne pri nízkom úročení hypoték je rozdiel minimálny," dodal Búlik.