< sekcia Ekonomika

Oerlikon vo Veľkej Ide rozšíri výrobu, dostane stimul 3,17 mil. eur

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Oerlikon realizuje povrchovú úpravu metódou nitridácie, ktorou sa dosahuje vysoká odolnosť proti opotrebeniu a korózii pre takmer všetky typy ocele.

Bratislava 15. januára (TASR) – Dodávateľ súčiastok pre automobilový priemysel Oerlikon Balzers Coating Slovakia, s. r. o., plánuje vo svojom závode vo Veľkej Ide výrazne rozšíriť výrobu na povrchovú úpravu piestových čapov a komponentov dieselových vstrekovacích systémov. Firma vytvorí 110 nových pracovných miest a na štvornásobné zvýšenie kapacity výroby dostane od štátu investičnú pomoc vo výške 3,17 milióna eur. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda.

Oerlikon realizuje povrchovú úpravu metódou nitridácie, ktorou sa dosahuje vysoká odolnosť proti opotrebeniu a korózii pre takmer všetky typy ocele. "Je to zároveň ekologická alternatíva štandardných procesov protikorózneho ošetrenia a bude predstavovať 80 % rozšírenej výroby. Zvyšných 20 % rozšírenej výroby pokryje povrchová úprava ďalších bežných komponentov pre motory automobilov," uvádza Ministerstvo hospodárstva SR v schválenom materiáli.

Firma do rozšírenia výroby investuje viac ako deväť miliónov eur. Požadovaná dotácia od štátu by mala byť vo výške 200.000 eur na investície a 2,97 milióna eur formou úľavy na dani z príjmu. Nejde však o prvú investičnú pomoc tejto spoločnosti. V novembri 2015 jej schválila vláda dotáciu v maximálnej nominálnej výške 4,02 milióna eur, z toho vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný a dlhodobý nehmotný majetok v maximálnej nominálnej výške 800.000 eur a vo forme úľavy na dani z príjmu v maximálnej nominálnej výške 3,22 milióna eur. Oerlikon z tohto balíka zatiaľ vyčerpal 941.646 eur.

Firma patrí do švajčiarskej skupiny Oerlikon, ktorá je globálnou technologickou skupinou a zamestnáva celosvetovo viac ako 13.800 pracovníkov v 37 štátoch. V roku 2016 dosiahla tržby 2,17 miliardy eur.