Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Ekonomika

Opoziční poslanci chcú v rozpočte úpravy

Ilustračný záber. Foto: TASR/AP

Vytvoriť by sa mala rezerva na reformu vzdelávania, z návrhu zákona by sa mala vypustiť aj povinnosť pre Vodohospodársku výstavbu a Lesy SR odviesť do štátneho rozpočtu osobitný odvod.

Bratislava 6. decembra (TASR) – Opozícia navrhuje urobiť v rozpočte na budúci rok zmeny. Poslanci predložili na záver šiesteho rokovacieho dňa 23. schôdze pozmeňujúce návrhy. Vytvoriť by sa mala rezerva na reformu vzdelávania, z návrhu zákona by sa mala vypustiť aj povinnosť pre Vodohospodársku výstavbu a Lesy SR odviesť do štátneho rozpočtu osobitný odvod.

Poslankyňa Zuzana Zimenová (nezaradená) skonštatovala, že vláda prerozdeľuje omnoho viac ako pred krízou. "Zdroje sú výsledkom zavádzania nových daní, odvodov," podotkla. Slovensko podľa jej slov je krajinou, ktorá zaznamenala najvyšší rast príjmov v rámci EÚ. Upozornila na neschopnosť vlády dodržiavať ciele deficitu. "Podarilo sa ich dodržať iba dvakrát. Verejný dlh má byť 51,1 % HDP. Aj na tomto príklade je vidno, ako vlády Roberta Fica (Smer-SD) hospodária s našimi peniazmi. Deficit je skutočným problémom," myslí si Zimenová s tým, že narastá aj investičný dlh a štátom vlastnený majetok stráca na hodnote. "Za 25 rokov Slovenska sa štátu nepodarilo hospodáriť bez deficitu. Tento rozpočet nie je krok vpred, ale krok vzad. Hospodárenie štátu má rezervy," skonštatovala Zimenová.

Predložila pozmeňujúci návrh týkajúci sa rezerv štátneho rozpočtu. "Za posledné roky sa rozmohla nevhodná prax nerozpočtovať výdavky transparentne priamo, ale skrývať ich pod predimenzované rezervy, o ktorých si následne rozhoduje podľa vlastných potrieb," tvrdí Zimenová. Keď sa ale tieto prostriedky nevyčerpajú na pôvodne určený účel, vládny kabinet ich podľa poslankyne použije tam, kde sa ich sám rozhodne použiť. "Vzdelávanie kvalitnejšie nie je. Skôr naopak. Je to aj preto, že finančné prostriedky často tečú tam, kde to nie je potrebné," uviedla Zimenová.

Navrhuje preto obmedziť zdroje vlády a z rozpočtových rezerv stiahnuť 50 miliónov eur a vytvoriť z nich rezervu na reformu vzdelávania. Tieto zdroje by podľa Zimenovej stačili na začiatok na pokrytie platov asistentov, ktorí sú dôležití pre nový vzdelávací systém. Zvyšné prostriedky by slúžili aj na špecifické rozvojové aktivity, ktoré predpokladá aj materiál Učiace sa Slovensko. "Vo vzťahu k toľko odkladanej reforme vzdelávania už nebude existovať žiadna prekážka," uviedla v pozmeňujúcom návrhu Zimenová.

Pozmeňujúci návrh k rozpočtu predložili spoločne aj Anna Zemanová a Eugen Jurzyca (obaja SaS). Navrhli vypustiť zo zákona povinnosť pre Vodohospodársku výstavbu a Lesy SR odviesť do štátneho rozpočtu osobitný odvod. "Osobitným odvodom sú poškodení občania SR. Takto získaný príjem štátneho rozpočtu sa minie netransparentne na všeobecné výdavky," tvrdia poslanci. Popritom je podľa nich preukázané, že štát nedostatočne zabezpečuje starostlivosť o vodné dielo. Občania tiež podľa nich nepocítia zlepšenie hospodárenia v lesoch tak, aby sa zlepšila ich celospoločenská funkcia.

"Ak chce štát dokázať, že je dobrým vlastníkom, mal by obom podnikom ponechať možnosť investovať celý zisk do rozvoja podniku a nie použiť ho na účely spotreby v podmienkach štátneho rozpočtu," podotkli poslanci.

Poslanci budú rokovať o návrhu štátneho rozpočtu aj vo štvrtok (7.12.). Do rozpravy je písomne prihlásených ešte 16 poslancov. Následne sa budú môcť prihlásiť ústne. Parlament rozhodne aj o novele zákona o dani z príjmov a dani z pridanej hodnoty, keďže stredajšie poobedňajšie hlasovanie o 17. hodine si poslanci odložili.