Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Ekonomika

Optimizmus podnikateľov sa v auguste znížil už druhý mesiac po sebe

Na snímke budova, v ktorej sídli Štatistický úrad SR na Miletičovej ulici v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Sezónne očistený indikátor dôvery v službách v auguste po dvojmesačnom poklese mierne vzrástol, jeho hodnota (13) predstavuje sedem p. b. pod dlhodobým priemerom.

Bratislava 30. augusta (TASR) - Ekonomická nálada na Slovensku sa druhý mesiac po sebe zhoršila, aj keď v auguste 2021 bol pokles miernejší ako v júli. Hlavný ukazovateľ - sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu (IES) - klesol o 1,6 bodu na hodnotu 99,2 a pohybuje sa približne na rovnakej úrovni ako pred pandémiou nového koronavírusu. Aktuálna hodnota IES sa nachádza mierne (o 3,3 bodu) pod úrovňou dlhodobého priemeru. V pondelok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Náladu v ekonomike výrazne ovplyvnil pokračujúci pokles dôvery podnikateľov v priemysle. Napriek tomu, že epidemiologická situácia na Slovensku sa v auguste pomaly zhoršovala, dôvera slovenských podnikateľov sa oproti júlu mierne zvýšila v službách, obchode a aj u spotrebiteľov. V stavebníctve sa nezmenila, ale značne sa znížil optimizmus podnikateľov v priemysle, čo sa prejavilo aj poklesom hlavného ukazovateľa dôvery.

V medziročnom porovnaní sa dôvera podnikateľov výrazne zlepšila okrem priemyslu vo všetkých oblastiach ekonomiky a aj u spotrebiteľov. V porovnaní so situáciou pred pandémiou boli výrazne optimistickejší ako v auguste 2019 podnikatelia v priemysle a obchodníci. V službách hodnotili budúci stav ekonomiky rovnako ako pred dvoma rokmi a výrazne pesimistickejší boli oproti situácii spred dvoch rokov spotrebitelia a mierne aj stavební podnikatelia.

Hodnoty piatich čiastkových indikátorov sa vyjadrujú na stupnici v rozmedzí od -100 (maximálne pesimistické odpovede) do +100 (maximálne optimistické odpovede).

Druhý mesiac po sebe výrazne klesla dôvera podnikateľov v odvetví priemyslu. Indikátor dôvery v priemysle po sezónnej úprave aktuálne poklesol o 5,7 percentuálneho bodu (p. b.) na hodnotu -1. Vývoj nepriaznivo ovplyvnilo najmä očakávané zníženie produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch. Podnikatelia zhoršili aj hodnotenie očakávanej zamestnanosti a vývoja cien.

Sezónne očistený indikátor dôvery v službách v auguste po dvojmesačnom poklese mierne vzrástol, jeho hodnota (13) predstavuje sedem p. b. pod dlhodobým priemerom. Vývoj indikátora bol ovplyvnený optimistickejšími hodnoteniami očakávaného dopytu, pričom podnikateľskú situáciu a dopyt za posledné tri mesiace respondenti hodnotili negatívnejšie.

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku bola na začiatku augusta mierne optimistickejšia ako predchádzajúci mesiac. Sezónne upravený indikátor spotrebiteľskej dôvery medzimesačne vzrástol o 1,8 bodu na hodnotu -18,8. Zmazalo sa tak takmer celé minulomesačné zhoršenie indikátora, ktoré zastavilo jeho predchádzajúci štvormesačný rast. Aktuálny výsledok sa navrátil nepatrne nad úroveň dlhodobého priemeru (o 0,7 bodu).

Dôvera v ekonomiku Slovenska zostala v auguste medzi stavebnými firmami na úrovni predchádzajúceho mesiaca (-21). Nepriaznivý vývoj hodnotení očakávanej zamestnanosti bol eliminovaný priaznivým vývojom celkovej úrovne objednávok. Aktuálny výsledok prevyšuje dlhodobý priemer o tri body.

Indikátor dôvery v obchode sa v auguste 2021 zmenil iba veľmi mierne a vzrástol na hodnotu 27,3 (rast o jeden p. b.). Podnikatelia hodnotia súčasnú situáciu za primeranú aj vzhľadom na uvoľňujúce sa pandemické opatrenia, ale zároveň sú ešte stále opatrní v hodnotení budúceho vývoja.