< sekcia Ekonomika

Orbán rokoval so šéfom Rosatomu o rozšírení elektrárne v Paksi

Na archívnej snímke z 2. októbra 2020 maďarský premiér Viktor Orbán . Foto: TASR/AP

V novembri tohto roka už získal projekt povolenie od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví MEKH. Výkopové práce sa tak môžu začať v prvej polovici budúceho roka.

Budapešť 3. decembra (TASR) - Projekt rozšírenia atómovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi prebieha podľa harmonogramu, konštatovali vo štvrtok v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán a generálny riaditeľ ruskej štátnej korporácie pre jadrovú energetiku Rosatom Alexej Lichačov.

Podľa agentúry MTI Orbánov hovorca Bertalan Havasi povedal, že rokujúce strany skonštatovali, že pripravované dva nové bloky vyhovujú normám a bezpečnostným požiadavkám Maďarska i Európskej únie.

Na schôdzke ďalej podľa hovorcu zaznelo, že v júni bola predložená maďarskému Úradu pre atómovú energiu (OAH) žiadosť na povolenie projektu rozšírenia, ktorá bude udelená zrejme na jeseň 2021, keď sa budú môcť začať výrobné, obstarávacie a montážne práce nových blokov.

V novembri tohto roka už získal projekt povolenie od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví MEKH. Výkopové práce sa tak môžu začať v prvej polovici budúceho roka.

Pri podpísaní maďarsko-ruskej medzištátnej dohody sa uvažovalo pôvodne o roku 2023 ako o termíne spustenia prvého nového bloku. Dohodu o spolupráci pri mierovom využití atómovej energie medzi Maďarskom a Ruskou federáciou podpísali 14. januára 2014 pri Moskve za účasti predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina. Pôvodný termín sa však v procese prijímania zákona o ruskom úvere a schvaľovania projektu Európskou úniou postupne posunul až na roky 2026 - 2027. Projekt v hodnote 12 miliárd eur, ktorý majú financovať z 80 percent ruské štátne banky, vytvorí 10.000 nových pracovných miest.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)