Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 17. máj 2024Meniny má Gizela
< sekcia Ekonomika

OZ KOVO spustí protestné akcie, nevylučuje májový generálny štrajk

Na snímke vpravo predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna počas protestu OZ KOVO na priechode pre chodcov na Gorkého ulici v Košiciach 17. septembra 2021. Foto: TASR - František Iván

Prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Marián Magdoško doplnil, že odborári sa budú rozoberať celospoločenskou situáciou aj na sneme KOZ 30. marca.

Žilina 15. marca (TASR) – Odborový zväz (OZ) KOVO začne organizovať v súvislosti s aktuálnou sociálno-ekonomickou situáciou mítingy a protestné akcie v regiónoch. V prípade ich neúspechu nevylučuje vyhlásenie generálneho štrajku v máji. Na brífingu to v utorok v Žiline oznámil predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna.

Nátlakové akcie voči vláde SR podľa neho schválila Rada OZ KOVO. "Verím, že spolu so Združením miesta obcí Slovenska, dôchodcami, zdravotnými sestrami a ďalšími zväzmi dokážeme pripraviť aktivity, ktoré bude vláda rešpektovať. A keď nie, sme pripravení ísť do generálneho štrajku. Najprv hodinového, potom možno celodenného," povedal predseda Rady OZ KOVO.

Protestné zhromaždenia v regiónoch sa začnú zhruba o tri týždne. "Ideme rozdávať plagáty medzi ľudí, robiť stretnutia, informovať ich a najmä s nimi komunikovať. Presviedčať ich, aby zastavili tento stav. A dali jasne najavo, že vláda musí počúvať hlas občianskej spoločnosti. Ak nebude, tak v akciách budeme pokračovať," zdôraznil Machyna.

Prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Marián Magdoško doplnil, že odborári sa budú rozoberať celospoločenskou situáciou aj na sneme KOZ 30. marca. "Budeme informovať o výsledkoch rokovaní, o aktivitách OZ školstva aj OZ KOVO. Samozrejme, že budeme diskutovať o tom, či sa pridajú ostatné zväzy KOZ," podotkol.

Podľa predsedu Rady OZ KOVO vláda zobrala výšku minimálnej mzdy, zmrazila minimálne mzdové nároky, zmrazila príplatky, zrušila strop dôchodku. "A ďalšie veci, ktoré zhoršujú sociálno-ekonomickú situáciu. Nemala by brať sociálne istoty, ale zlepšovať ich. A dbať na to, aby aj najobyčajnejší ľudia, ktorí majú najnižší príjem alebo pracujú, neboli chudobní. Ale mali istotu a verili, že sa veci zmenia," skonštatoval Machyna.