Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. jún 2023Meniny má Norbert
< sekcia Ekonomika

Rezort financií prvých 100 dní venoval konsolidácii verejných financií

Minister financií SR Peter Kažimír. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Okrem úsporných opatrení na strane vlády sa rezort financií zameral aj na príjmovú stránku štátneho rozpočtu.

Bratislava 13. júla (TASR) - Najdôležitejšou úlohou Ministerstva financií (MF) SR počas prvých 100 dní novej vlády bola konsolidácia verejných financií. Šéf rezortu Peter Kažimír (Smer-SD) pripomína, že Slovensko sa v roku 2012 zaviazalo dosiahnuť deficit verejných financií na úrovni 4,6 % a v budúcom roku ho ďalej znížiť pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Vláda preto už v tomto roku musí nájsť približne 300 miliónov eur a v roku 2013 zhruba 1,5 miliardy eur. "Dôvodom nie sú len hroziace sankcie za nezodpovedné hospodárenie s verejnými financiami zo strany Európskej komisie, ale najmä dôvera finančných trhov, na ktorých sa SR refinancuje. Teší nás, že v máji správnosť nášho kurzu potvrdila aj misia Medzinárodného menového fondu, ktorý považuje nastavenie hospodárskej politiky Slovenska za správne," zhodnotil pre TASR Kažimír s tým, že nevyhnutnosť konsolidácie vyplýva aj z ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Okrem úsporných opatrení na strane vlády, akými sú napríklad zastavenie verejných obstarávaní či zákaz vyplácania plošných odmien, sa rezort financií zameral aj na príjmovú stránku štátneho rozpočtu. Zvýšila sa napríklad daň z príjmu právnických osôb z doterajších 19 % na 23 %, vyššiu 25-% daň zaplatia tiež ľudia zarábajúci viac ako 3246 eur mesačne. "Pri konsolidácii sa však dôrazne zohľadňuje princíp solidarity, teda aby sa bolestivé opatrenia v čo najmenšej miere dotkli nižšej a strednej vrstvy obyvateľstva, pričom je potrebné zdôrazniť, že navrhované opatrenia v oblasti daní a odvodov sa nedotknú 88 % zamestnancov," zdôraznil minister financií.

Už prvých sto dní vlády tak prinieslo návrh konsolidačného balíka a viac ako dvoch desiatok opatrení, spojených s množstvom návrhov zákonov a vyhlášok. Za jednu z kľúčových aktivít MF možno podľa šéfa rezortu považovať to, že sa podarilo na vládnej úrovni pripraviť približne 50 opatrení zameraných na boj proti daňovým únikom, pri ktorých SR prichádza o stovky miliónov eur.

"Prvých sto dní nás spoločne s Finančným riaditeľstvom SR tiež naplno zamestnávalo upratovanie vo finančnej správe. Takmer úplný kolaps informačného systému, ktorý bol dedičstvom nekompetentnosti minulej vlády, pocítili nielen daňové subjekty a občania, ale tým došlo aj k ohrozeniu výberu daní, z ktorých sa financujú potreby štátu, vyplácajú sa dôchodky a podobne," dodal Kažimír.