Quantcast
< sekcia Ekonomika

Pád ruskej ekonomiky v tomto roku zmaže jej 15-ročné zisky

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Západné sankcie po začiatku invázie ruskej armády na Ukrajinu spustili úplný rozpad 30-ročných investícií, povedala Elina Ribaková, zástupkyňa hlavnej ekonómky Inštitútu medzinárodných financií.

Londýn 8. júna (TASR) - Ruská ekonomika sa tento rok prepadne o 15 % a v roku 2023 klesne o 3 %, keďže sankcie Západu, exodus zahraničných spoločností, "únik mozgov" a kolaps exportu jej uštedrili tvrdú ranu. Zmažú sa tak hospodárske zisky Ruska za uplynulých 15 rokov. Uviedol to v stredu Inštitút medzinárodných financií (IIF) vo svojej správe o ruskej ekonomike po invázii Moskvy na Ukrajinu 24. februára. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

IIF neočakáva prímerie vo vojne a podľa neho je pravdepodobné, že sankcie sa v najbližších mesiacoch rozšíria a sprísnia.

Západné sankcie po začiatku invázie ruskej armády na Ukrajinu spustili "úplný rozpad 30-ročných investícií", povedala novinárom Elina Ribaková, zástupkyňa hlavnej ekonómky inštitútu počas stredajšieho brífingu.

Upozornila pritom, že došlo k "roztrhnutiu 15-ročného hodnotového reťazca" a dodala, že ak sa Európa odstrihne aj od ruského exportu energií, hospodárstvo krajiny to v strednodobom horizonte zasiahne ešte viac.