Quantcast
< sekcia Ekonomika

Personál spoločnosti Ryanair plánuje štrajkovať vo viacerých krajinách

V príletovej hale Letiska BTS v Bratislave 3. novembra 2016 veľvyslanec štátu Izrael Zvi Vapni a generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika Ivan Trhlík spolu privítali prvých cestujúcich z Izraela, ktorí prileteli leteckou spoločnosťou Ryanair. Foto: TASR - Jakub Kotian

Okrem zamestnancov Ryanairu plánujú štrajkovať aj belgickí piloti a palubný personál spoločností Brussels Airlines a Lufthansa. Ich štrajk je ohlásený na 23. - 25. júna.

Brusel 17. júna (TASR) - Odborové zväzy zastupujúce palubný personál írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair plánujú v júni sériu štrajkov vo viacerých európskych krajinách. Jedna z protestných akcií je naplánovaná aj počas summitu európskych lídrov v Bruseli. Informovala o tom agentúra Reuters.

Odbory zamestnancov Ryanairu v piatok uviedli, že plánujú štrajkovať v Belgicku a Portugalsku od 24. júna do 26. júna. Štrajk vo Francúzsku bude od 25. do 26. júna a štrajk v Taliansku je naplánovaný na 25. júna. Najdlhšie sa bude štrajkovať v Španielsku, konkrétne v dňoch 24. - 26. júna a potom od 30. júna do 2. júla.

Belgické odbory ACV a BBTK uviedli, že boli nútené konať, pretože Ryanair nerešpektoval belgické pracovné právo pokrývajúce také otázky, ako je minimálna mzda alebo platy palubného personálu za určité práce vykonané pred a po odlete lietadla.

Hovorca Ryanairu na to v piatok reagoval slovami, že odbory by sa mali vrátiť k rokovaciemu stolu a nenarúšať dovolenkové plány belgických zákazníkov. Reuters pripomína, že generálny riaditeľ leteckej spoločnosti Michael O'Leary ešte v utorok povedal, že výhrady odborov sú "úplné nezmysly".

Okrem zamestnancov Ryanairu plánujú štrajkovať aj belgickí piloti a palubný personál spoločností Brussels Airlines a Lufthansa. Ich štrajk je ohlásený na 23. - 25. júna.