Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. máj 2024Meniny má Monika
< sekcia Ekonomika

Plénum NR SR presunulo tri vládne návrhy zákonov na koniec schôdze

Na snímke rokovacia sála počas 60. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 15. marca 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Novela zákona o potravinách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR by mala znížiť minimálnu hranicu pokuty pri opakovanom porušení povinností.

Bratislava 15. marca (TASR) – Rokovanie o troch vládnych návrhoch zákonov presunulo plénum Národnej rady (NR) SR na koniec aktuálnej 60. schôdze parlamentu. Ide o novelu zákona o potravinách, novelu zákona o sociálnom poistení a návrh zákona o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte. Poslanci to v utorok schválili na návrh troch poslaneckých klubov koalície.

Novela zákona o potravinách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR by mala znížiť minimálnu hranicu pokuty pri opakovanom porušení povinností. Tiež má umožniť predaj potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti, pričom sa má posilniť ochrana zdravia spotrebiteľa a trhu. Dôvodom na zaradenie návrhu na koniec sú prebiehajúce politické a odborné rokovania.

Zároveň sa na koniec schôdze zaradila aj novela zákona o sociálnom poistení, ktorá hovorí o zrušení ročného zúčtovania v sociálnom poistení. Novela má zaviesť napríklad aj opätovné plynutie ochrannej lehoty pre ženy, ktoré otehotneli do 180 dní od zániku nemocenského poistenia. Návrh zákona o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte zasa definuje, že z celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu sa vypláca dôchodok, programový výber, jednorazové vyrovnanie alebo predčasný výber. Zaradenie návrhov na koniec schôdze odôvodnil poslanec Peter Cmorej (SaS) tým, že ešte potrebujú dopracovať pozmeňujúce návrhy.

Plénum súčasne odobrilo vypustenie návrhu zákona o sociálnom poistení z dielne Smeru-SD a novely zákona o sociálnom poistení, ktorú predložili poslanci okolo Petra Pellegriniho (nezaradení), z programu schôdze. Ide totiž o návrhy zákona v tej istej veci, ako bol návrh, ktorý parlament v októbri odmietol, pričom odvtedy neuplynula šesťmesačná lehota. Návrhy riešia zvyšovanie dôchodkových dávok.