Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Ekonomika

Plynovod Bratstvo - pred 60 rokmi podpísali v Moskve dohodu o výstavbe

Ilustračná fotka.c Foto: TASR - Roman Hanc

V 60. rokoch sa už uvažovalo o dovoze plynu zo zahraničia a do úvahy pripadali dve alternatívy.

Moskva/Bratislava 3. decembra (TASR) - Komplexná plynofikácia Československa sa v polovici minulého storočia realizovala ako nevyhnutnosť rozvoja moderného priemyselného odvetvia. V 60. rokoch sa už uvažovalo o dovoze plynu zo zahraničia a do úvahy pripadali dve alternatívy. Prvou bol dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) tankermi z Alžírska, ale realizoval sa napokon návrh výstavby plynovodu, ktorý by do krajiny priviedol zemný plyn z vtedajšieho Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR). V Sovietskom zväze v tom čase objavili rozsiahle náleziská zemného plynu a budovali sa veľkokapacitné diaľkové plynovody. Sovietsko-československá medzivládna dohoda o výstavbe plynovodu bola v Moskve podpísaná pred 60 rokmi, 3. decembra 1964.

Plynárstvo na Slovensku v rámci Československej socialistickej republiky (ČSSR) zaznamenalo svoj prvý rozmach krátko po vojne a dopomohli k tomu objavené zásoby na Záhorí. Prvý zemný plyn z Plaveckého Štvrtka prepravili do Bratislavy v roku 1951, potrubie malo dĺžku 38 kilometrov. Do roku 1957 sa postupne vybudovali plynovody na trase Bratislava - Brodské s pokračovaním do Čiech, ale budoval sa aj považský vysokotlakový plynovod. V rokoch 1958 - 1960 sa postavili aj vysokotlakové úseky pohronskej trasy plynovodov.

Napriek systematickej plynofikácii Slovenska bolo zrejmé, že na plánované pokrytie Československa nebudú domáce zdroje zemného plynu postačovať. Projektovú dokumentáciu medzištátneho plynovodu pripravovali odborníci už od roku 1963 a s výstavbou sa začalo ešte pred podpisom medzivládnej dohody. Prvý úsek postavili medzi obcami Ruská (okres Michalovce) a Čoltovo (okres Rožňava). V sovietskej dokumentácii sa plynovod označoval názvom plynovod Dolyna - Užhorod - štátna hranica ZSSR-ČSSR. Politici ho nazvali "plynovodom Bratstvo". Začínal sa na Ukrajine v Ľvovskej oblasti a na Slovensko privádzal plyn južnou trasou. V hre bola ešte severná trasa, ale pri výbere uplatnili zásadu dostať plyn k odberateľom čo najkratšou cestou s prijateľnými investičnými nákladmi. Hlavný odberateľ na slovenskej strane bol podnik Duslo Šaľa, plynovod prechádzal ďalej cez Záhorie do Česka pri Hodoníne.

Investorom výstavby MŠP Bratstvo boli Československé plynárenské podniky, generálne riaditeľstvo Praha v spolupráci so Slovenskými plynárňami Bratislava. Generálnym projektantom bol Plynoprojekt Praha, generálnym dodávateľom stavby sa stal Plynostav Pardubice. Rúry pre MŠP dodávali podniky VTŽ Chomutov a VSŽ Košice. V rokoch 1964-1967 sa postavilo 456 km plynovodu DN 700, PN 6,4 MPa s prepravnou kapacitou 4 mld. m3 zemného plynu ročne. V tom čase už bolo na Slovensku asi 600 km vysokotlakových plynovodov s maximálnym DN 500 a PN 4,0 MPa. Medzištátny plynovod si však vyžadoval priemer potrubia 720 mm a prevádzkový tlak 5,5 MPa.

Overovacie skúšky na MŠP Bratstvo dokončili v máji 1967. Koncom júna 1967 ho slávnostne a oficiálne uviedli do prevádzky neďaleko hraničnej obce Ruská. Samotná prevádzka MŠP sa začala prepravou a dodávkou sovietskeho zemného plynu 27. júla 1967. Medzištátny plynovod plnil od roku 1968 aj funkciu prvého tranzitného plynovodu cez územie Slovenska do Rakúska. Zároveň vytvoril podmienky pre rozvoj tranzitnej prepravy zemného plynu do ďalších európskych krajín.

Tranzitnú potrubnú prepravu zemného plynu cez územie Slovenska v súčasnosti prevádzkuje Eustream, a.s., dcérska spoločnosť SPP Infrastructure, a.s.

Takáč: Nové ohnisko slintačky nie je, likvidácia chovov bola ukončená

Informoval zároveň, že počas pondelka asi pred 12.00 h bola ukončená depopulácia všetkých chovov, ktoré boli pozitívne, vrátane kontaktného chovu.

,aktualizované 

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere pondelkového rokovania venovali návrhu uznesenia k protirómskemu rasizmu. Ten je z dielne opozičných poslancov z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Krátky suborbitálny let spoločnosti Blue Origin do vesmíru absolvovala šesťčlenná čisto ženská posádka zahŕňajúca americkú speváčku Katy Perry či snúbenicu miliardára Jeffa Bezosa.

- Vo veku 88 rokov zomrela najvyššie postavená žena v hierarchii izraelskej zahraničnej spravodajskej služby Mosad Aliza Magenová.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- EÚ pozastavila uplatňovanie odvetných dovozných ciel na americké tovary do 14. júla. Oznámenie bolo zverejnené v úradnom vestníku po tom, ako predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila, že Brusel odložil odvetné clá na americké produkty o 90 dní.

- Súd v Istanbule nevyhovel odvolaniu a rozhodol, že istanbulský primátor Ekrem Imamoglu zostane vo väzbe až do súdneho pojednávania v kauze korupcie.

- V Prahe zrejme skončia zdieľané elektrokolobežky. Hlavné mesto nepočíta s tým, že by v rámci nového systému zdieľaných dopravných prostriedkov povolilo ich parkovanie.

- Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva postupný pokles cien ropy počas tohto aj budúceho roka, pričom priemerná cena Brentu by v roku 2026 mala klesnúť pod 60 USD za barel (159 litrov).

- Poslanci maďarského Národného zhromaždenia schválili 15. novelu ústavy, ktorá dáva zelenú zmene zákona o zhromažďovaní.

- Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spustila možnosť podávania jednotných žiadostí o priame podpory pre poľnohospodárov.

- Vodiči nákladných áut sa podľa českej polície opakovane pokúšajú prejsť hraničný priechod Bílá-Bumbálka – Makov, hoci tam od minulého týždňa platí zákaz prevozu veterinárne kontrolovaného tovaru.

- Po prudkých otrasoch počas minulého týždňa otvorili americké akciové trhy obchodovanie rastom, k čomu prispeli najmä technologické akcie.

- Muža, ktorý v noci na nedeľu v meste v Harrisburg podpálil rezidenciu guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha Shapira, obvinili z pokusu o vraždu a ďalších siedmich trestných činov vrátane terorizmu voči vláde.

- V areáli košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici v nedeľu (13. 4.) popoludní našli 57-ročného muža bez známok života so strelným poranením.

- Koaličná SNS podáva na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 100.000 eur.

- V súvislosti s nedeľňajším (13. 4.) ruským raketovým útokom na ukrajinské mesto Sumy premiér Robert Fico (Smer-SD) uviedol, že odsudzuje všetko zabíjanie.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.

- Inštitút informatiky a štatistiky Infostat odmieta, že by výsledky politických prieskumov mal k dispozícii ktokoľvek iný ako samotná inštitúcia. Nemá ich ani Štatistický úrad SR, ktorý je zriaďovateľom Infostatu, ani žiadna politická strana.

- Viac než polovica Čechov sa prikláňa k názoru, že k ukončeniu vojny na Ukrajine a dosiahnutiu mieru by malo dôjsť aj za cenu územných ústupkov zo strany Ukrajiny. Prípadné vyslanie vojakov na mierovú misiu je podľa aktuálneho prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky.

- Neznámy páchateľ mal v bratislavskom obchodnom centre na Ivanskej ceste z uzamknutého auta ukradnúť 800 eur. Na sociálnej sieti o tom informovala bratislavská krajská polícia, ktorá zároveň žiada verejnosť o pomoc pri vyšetrovaní tohto činu.