< sekcia Ekonomika

PMÚ vykonal inšpekciu u podnikateľa dodávajúceho stroje do agrosektora

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Inšpekcia bola vykonaná na základe podozrenia, že medzi podnikateľmi pôsobiacimi v oblasti dodávok strojov do poľnohospodárskej prvovýroby mohlo dôjsť k uzavretiu dohody obmedzujúcej súťaž.

Bratislava 5. marca (TASR) - Protimonopolný úrad (PMÚ) SR vykonal 26. februára neohlásenú inšpekciu v podnikateľských priestoroch podnikateľa pôsobiaceho v oblasti dodávok strojov a strojno-technologického vybavenia do poľnohospodárskej prvovýroby. Informovala o tom hovorkyňa úradu Adriana Olšavská.

Inšpekcia bola podľa nej vykonaná na základe dôvodného podozrenia, že medzi podnikateľmi pôsobiacimi v oblasti dodávok strojov a strojno-technologického vybavenia do poľnohospodárskej prvovýroby mohlo dôjsť k uzavretiu dohody obmedzujúcej súťaž, a to v súvislosti s účasťou a predkladaním ponúk vo verejných obstarávaniach čiastočne financovaných z prostriedkov Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV), Programu rozvoja vidieka SR na roky 2007 až 2013, z opatrenia modernizácia fariem.

Keďže podľa Olšavskej by mohlo ísť o horizontálnu dohodu medzi priamymi konkurentmi, ktorá patrí medzi najzávažnejšie porušenia súťažných pravidiel a považuje sa za ťažký kartel, v prípade preukázania takejto dohody hrozí podnikateľom pokuta až do výšky 10 % z obratu za predchádzajúce uzavreté účtovné obdobie.

Skutočnosť, že úrad uskutočnil inšpekciu, podľa nej však neznamená, že dotknuté subjekty porušili súťažné pravidlá ani neprejudikuje závery prešetrovania. "V tejto fáze úrad neposkytuje bližšie informácie o prešetrovaní," dodala hovorkyňa PMÚ SR.