Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Ekonomika

Po Mníšku nad Hnilcom budú mať košickí cestári nové sklady soli

Ilustračná fotka. Foto: TASR - Pavel Naubauer

Ďalšie väčšie sklady soli plánujú v Spišskej Novej Vsi a Rožňave.

Košice 12. februára (TASR) - Košický samosprávny kraj (KSK) plánuje budovať sklady posypovej soli na zimnú údržbu ciest. Minulý rok pribudol takýto sklad v rámci krajskej správy ciest v cestmajsterskom obvode v Mníšku nad Hnilcom v okrese Gelnica. Jeho kapacita je 360 ton a využitý bol už počas aktuálnej zimnej sezóny, informoval KSK.

Celková cena stavby skladu v Mníšku nad Hnilcom vrátane dodatku bola 211.000 eur a jeho výstavba trvala 110 pracovných dní. Sklad má šírku zhruba desať metrov a dĺžku 12,6 metra.

Kraj plánuje pokračovať v budovaní skladov aj do ostatných stredísk. "Dôvod je jednoduchý, týmto spôsobom šetríme prostriedky župy a tiež životné prostredie. Peniaze ušetríme na nájomnom, keďže doteraz sme na uskladnenie soli využívali prenajaté priestory. V rámci ekologického hľadiska sú nové sklady zabezpečené tak, aby nepoškodzovali životné prostredie, nedochádzalo k úniku látok do pôdy či vodných tokov," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Ďalšie väčšie sklady soli plánujú v Spišskej Novej Vsi a Rožňave. Aktuálne podľa kraja prebiehajú procesy verejného obstarávania, výstavba bude stáť približne 900.000 eur.