< sekcia Ekonomika

Po skončení materskej sa treba odhlásiť z dôchodkového poistenia

Ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Ak tak matky neurobia, má to dosah aj na postupovanie príspevkov do 2. piliera.

Bratislava 13. decembra (TASR) - Matky, ktoré po ukončení starostlivosti o dieťa začnú znovu pracovať, majú povinnosť odhlásiť sa v Sociálnej poisťovni z dôchodkového poistenia. Z dôvodu starostlivosti o dieťa ho počas materskej platí štát. Ak tak neurobia, má to dosah aj na postupovanie príspevkov do 2. piliera.

V súčasnosti, keď dôchodkové správcovské spoločnosti zasielajú výpisy z osobných dôchodkových účtov o nasporených prostriedkoch, zaznamenáva Sociálna poisťovňa veľa sťažností práve takéhoto typu. Sporitelia upozorňujú na skutočnosť, že už niekoľko mesiacov im poisťovňa príspevky nepostupuje. Vo väčšine prípadov však ide práve o sporiteľky, ktoré sa po nástupe do zamestnania po rodičovskej dovolenke z dôchodkového poistenia neodhlásili, takže im Sociálna poisťovňa postupovala príspevky za rovnaké obdobie dvakrát - príspevky štátu boli preto postúpené neoprávnene.

Po zistení tejto skutočnosti im postupovanie príspevkov do 2. piliera pozastavila, a to až dovtedy, kým im príspevky postúpené navyše nezúčtuje.

Pri ukončení starostlivosti o dieťa je potrebné odhlásiť sa z dôchodkového poistenia v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne do 8 dní prostredníctvom tlačiva – Registračný list fyzickej osoby a v záhlaví krížikom označiť odhláška a FO, za ktorú platí štát.