Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. november 2023Meniny má Vratko
< sekcia Ekonomika

Počet dokončených bytov výrazne rástol, nová výstavba klesá

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Dano Veselský

Najvyšší medziročný relatívny prírastok, o viac ako dve tretiny, sa prejavil v Banskobystrickom kraji. Dlhodobo však ide o región s nízkym tempom výstavby.

Bratislava 7. júna (TASR) - Tempo dokončovania bytov na Slovensku sa v prvých troch mesiacoch tohto roka zrýchlilo, počet kolaudácií vzrástol medziročne aj v porovnaní s priemerom piatich rokov pred pandémiou. Naďalej sa však utlmoval rozbeh výstavby nových bytov. Informoval o tom v stredu Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

"Situácia v počte dokončených bytov v prvom štvrťroku 2023 sa medziročne zlepšila, na území Slovenska sa skolaudovalo 4578 bytov, o 12,3 % viac ako v rovnakom čase pred rokom. Súčasne to bol výrazne, o 17 % vyšší počet bytov, ako v priemere počas prvých kvartálov piatich rokov pred pandémiou," vyčíslili štatistici. Väčšinový 70 % podiel tvorili byty v rodinných domoch.

Medziročný prírastok dokončených bytov zaznamenalo sedem z ôsmich krajov, v štyroch išlo o dvojciferný rast. Najvyšší medziročný relatívny prírastok, o viac ako dve tretiny, sa prejavil v Banskobystrickom kraji. Dlhodobo však ide o región s nízkym tempom výstavby.

O viac ako tretinu vzrástli novopostavené byty v Bratislavskom kraji, kde ich počet znova prekročil 1000. "Región okolo hlavného mesta má stále najvyšší počet dokončených bytov, v 1. štvrťroku sa na dokončenej výstavbe v SR podieľal 22 %," doplnil štatistický úrad. Dvojciferné rasty zaznamenali ešte Košický a Prešovský kraj. Na druhej strane, menej bytov ako pred rokom sa dostavalo v Nitrianskom kraji.

Aktuálne počty dokončených bytov boli až v siedmych krajoch vyššie ako v priemere počas piatich rokov pred pandémiou. "Najvýraznejší, takmer trojštvrtinový nárast zaznamenal Trenčiansky kraj. V porovnaní s priemerom rokov pred pandémiou klesol počet bytov len v Bratislavskom kraji, aktuálne hodnoty boli nižšie o takmer 17 % ako v priemere počas prvých štvrťrokov pred pandémiou," priblížili štatistici.

Zároveň upozornili, že počas 1. štvrťroka pretrval trend spomaľovania začiatku výstavby nových bytov. Celkovo sa začalo stavať 3681 bytov, čo bolo o 15,4 % menej ako pred rokom. Počet vydaných stavebných povolení na výstavbu bytov dvojciferne zaostával aj za päťročným priemerom predpandemického obdobia.

Počet začatých bytov medziročne klesol v piatich krajoch Slovenska. Najdynamickejšie, o viac ako polovicu, v Bratislavskom a Banskobystrickom kraji. "O viac ako 20 % poklesli vydané stavebné povolenia ešte v Košickom, Žilinskom a Prešovskom kraji. Z troch krajov s nárastom počtu začatých bytov, najvýraznejšia zmena nastala v Nitrianskom kraji, kde medziročne pribudli dve tretiny stavebných povolení," vyčíslil ŠÚ SR.

Ku koncu marca tohto roka bolo na Slovensku rozostavaných takmer 80.000 bytových jednotiek, čo bolo rovnako ako pred rokom a takmer o 13 % viac ako v predpandemických rokoch. Najviac bytov vo výstavbe bolo v Bratislavskom, Žilinskom a Trnavskom kraji.