Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Ekonomika

Počet komunálnych nájomných bytov je asi 4 % z celého bytového fondu

Na snímke predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora. Foto: TASR - Martin Baumann

ZMOS sa pýtal starostov a primátorov na to, v čom vidia prínos nájomného bývania pre obce. Respondenti mali uviesť tri najvýznamnejšie pozitíva, ktoré nájomné bývanie má.

Bratislava 16. apríla (TASR) - Počet komunálnych nájomných bytov je na úrovni približne štyroch percent z celého bytového fondu. Podľa starostov a primátorov je potrebné podporovať výstavbu nájomných bytov. S tým sa však spája prínos aj riziká. Informuje o tom Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré to mapovalo aj v prieskume.

ZMOS sa pýtal starostov a primátorov na to, v čom vidia prínos nájomného bývania pre obce. Respondenti mali uviesť tri najvýznamnejšie pozitíva, ktoré nájomné bývanie má. "Podľa 31,5 percenta respondentov je prínos vo zvyšovaní počtu obyvateľov obce, ďalších 30,3 percenta ho vidí v ponuke cenovo dostupného bývania zraniteľným, ohrozeným skupinám. Ďalších 19,3 percenta ako prínos nájomného bývania uviedlo zvyšovanie ekonomickej spotreby v samospráve z dôvodu prísunu obyvateľov," spresnil hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.

Prínos z hľadiska podpory ekonomickej mobility, teda pohodlnejšieho presunu ľudí za prácou, je podľa 12,3 percenta opýtaných. Iný prínos uviedlo 1,2 percenta a nevedelo sa vyjadriť 5,5 percenta starostov a primátorov zaradených do prieskumu. Príchod obyvateľov, ktorí nemusia mať pozitívny vzťah k samospráve je pre 25,9 percenta opýtaných rizikom nájomného bývania. Príchod obyvateľov s prechodným pobytom, ktorých príjmy z trvalého pobytu patria inej samospráve, je rizikom pre 22,7 percenta respondentov.

"Obava z investície do výstavby nájomných bytov, o ktoré nemusia mať ľudia záujem, je rizikom podľa 19,8 percenta starostov a primátorov odpovedajúcich v prieskume. Celkovo 22,3 percenta opýtaných si myslí, že rizikom výstavby nájomných bytov je fakt, že pôjde o investíciu do bytov, ktoré si vzhľadom na výšku nájmu záujemcovia nebudú môcť dovoliť. Iné riziko výstavby nájomných bytov uviedlo 3,5 percenta respondentov a 5,8 percenta sa k tejto otázke nedokázalo vyjadriť," uviedol Kaliňák.

Výsledky prieskumu budú podľa neho podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.