Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Ekonomika

Počet kyberútokov týždenne sa oproti vlaňajšku zdvojnásobil

Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

Globálnym trendom je ransomvérové dátové vydieranie, kde sa zločinecké skupiny vyhrážajú zverejnením údajov namiesto šifrovania.

Bratislava 18. apríla (TASR) - Počet kybernetických útokov týždenne sa v porovnaní s minulým rokom zdvojnásobil. Za ostatných šesť mesiacov cielilo na jednu organizáciu v SR 1045 kyberútokov týždenne. Koncom marca bolo uvedených útokov v SR za týždeň priemerne 1600, čo presiahlo globálne hodnoty. V utorok o tom informoval riaditeľ slovenskej pobočky spoločnosti Check Point Software Technologies Tomáš Valenta na základe svetového monitoringu sietí.

"Kybernetickým útokom na Slovensku za ostatný polrok dominuje ransomvér, nasleduje nelegálna ťažba kryptomien a bankový malvér," hodnotí. Ransomvérové útoky zasiahli priemerne týždenne 9,4 % organizácií v SR, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím za minulý rok štvornásobný nárast. Globálne ransomvérové útoky zasahujú v priemere dve percentá organizácií.

Globálnym trendom je ransomvérové dátové vydieranie, kde sa zločinecké skupiny vyhrážajú zverejnením údajov namiesto šifrovania. Citlivé údaje sú podnikové, finančné aj vlastnícke a týka sa to tiež zdravotných alebo akýchkoľvek iných osobne identifikovateľných informácií. Útočníci vydierajú zverejnením nielen obete, ale aj jej zákazníkov či pacientov.

Najčastejším vektorom útoku v SR zostáva e-mail. Škodlivé súbory doručuje v 91 % útokov, vo zvyšných deviatich percentách hrozby prichádzajú z webových stránok. Takmer tretina škodlivých súborov (32 %) v e-maile mala koncovku .exe, nasledujú súbory s koncovkami .xlsx a .rtf, alebo .pdf.

Najbežnejším typom zraniteľnosti v SR je únik alebo zverejnenie informácie. Táto zraniteľnosť bola zneužitá v 63 % organizácií. Ďalšou bolo spustenie kódu na diaľku.

Najaktívnejší malvér má názov Guloader a je to takzvaný downloader, široko používaný od decembra 2019, uviedla spoločnosť. Používal sa aj na distribúciu ďalšieho agresívneho škodlivého kódu. V SR útočil za ostatný polrok na 13,3 % organizácií, vo svete na 2,5 %.