Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Ekonomika

Počet pracujúcich vlani vzrástol o 43.000 osôb

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Z regionálneho hľadiska počty pracujúcich v roku 2022 medziročne vzrástli v piatich krajoch, najvýraznejšie v Bratislavskom o 9,3 %.

Bratislava 3. marca (TASR) - Zamestnanosť podľa výberového zisťovania pracovných síl vlani na Slovensku medziročne vzrástla o 43.000 osôb, keď v závere roka pracovalo 2,623 milióna ľudí. V pozitívnych číslach udržal zamestnanosť nárast počtu pracovníkov v stavebníctve a vo väčšine odvetví služieb, informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

"Počet pracujúcich za celý rok 2022 stúpol o 1,7 %, zvýšenie zamestnanosti sa prejavilo v piatich z ôsmich krajov SR," spresnil ŠÚ. Celkovo z 18 sledovaných odvetví ekonomiky zaznamenalo rast počtu pracovníkov 13.

Vývoj zamestnanosti pozitívne ovplyvnil najmä prírastok pracujúcich v službách o tri percentá, čo predstavovalo 46.000 osôb. Najvýznamnejší nárast nad úrovňou desiatich percent spomedzi služieb zaznamenali odborné vedecké a technické činnosti, ako aj finančné a poisťovacie činnosti. Pozitívny vplyv na celoročnej úrovni mal tiež nárast pracovníkov o osem percent v ubytovacích a stravovacích službách a tiež zvýšenie počtu pracujúcich o päť percent vo vzdelávaní.

Výrobné odvetvia mali na celoročný počet pracujúcich len mierne tlmiaci účinok, pokles v priemysle o 20.000 pracujúcich totiž podľa ŠÚ kompenzoval výraznejší nárast v stavebníctve, v ktorom medziročne pribudlo 15.000 osôb.

Z regionálneho hľadiska počty pracujúcich v roku 2022 medziročne vzrástli v piatich krajoch, najvýraznejšie v Bratislavskom o 9,3 %. V troch krajoch sa prejavil úbytok počtu pracujúcich, najvýraznejšie v Trenčianskom kraji o 1,7 %.

Miera zamestnanosti v SR za celý rok 2022 stúpla o 2,1 percentuálneho bodu (p. b.) na aktuálnych 76,7 %. Najdynamickejšie sa zmenila v Košickom kraji, nárast o 3,9 p. b. posunul mieru zamestnanosti k hodnote 72 %. Počet pracujúcich v zahraničí sa v porovnaní s rokom 2021 zvýšil o 3,6 %, keď do zahraničia za prácou dochádzalo 116.000 osôb.