Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Ekonomika

Počet turistov v Taliansku dosiahol v roku 2023 rekord

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk

Počet registrovaných príchodov do ubytovacích zariadení v Taliansku v roku 2023 vzrástol medziročne o 13,4 % na viac ako 134 miliónov, čo je vôbec najvyššie číslo v histórii týchto údajov.

Rím 4. júna (TASR) - Taliansko zaznamenalo v roku 2023 rekordný počet turistov, pričom prvýkrát od pandémie ochorenia Covid-19 tvorili väčšinu cudzinci. Oznámil to v utorok národný štatistický úrad ISTAT. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Počet registrovaných príchodov do ubytovacích zariadení v Taliansku v roku 2023 vzrástol medziročne o 13,4 % na viac ako 134 miliónov, čo je vôbec najvyššie číslo v histórii týchto údajov. Celkový počet nocí strávených v hoteloch a podobných zariadeniach sa zvýšil takmer o 10 % na 451 miliónov prenocovaní.

Po období, keď prevládali domáci návštevníci po vypuknutí pandémie v roku 2020, pobyty zahraničných hostí predstavovali vlani opäť väčšinu ubytovaní.

Taliansko, ktoré je dlhodobo obľúbenou destináciou pre turistov z celého sveta, sa snaží regulovať počet návštevníkov v niektorých z jeho najatraktívnejších destinácií v čase "špičky".

Benátky najnovšie účtujú vstupný poplatok vo výške 5 eur pre jednodňových výletníkov počas najrušnejších období a množstvo ďalších destinácií podniklo kroky, aby sa vyhli preplneniu turistami.

Regióny Lazio a Lombardia zaznamenali minulý rok najsilnejší medziročný rast cestovného ruchu vďaka neustálemu zvyšovaniu návštevníkov v Ríme a Miláne, uviedol ISTAT.

Turisti zo zahraničia tvorili väčšinu na severovýchode Talianska, kde sídlia mestá ako Benátky, zatiaľ čo na juhu krajiny bola ich prítomnosť slabšia.