Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Ekonomika

Podnikatelia a obchodné komory chcú lepší výber šéfa ÚVO

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann

V liste premiérovi SR vyjadrili znepokojenie nad tým, že napriek ich odporúčaniam všetko nasvedčuje tomu, že proces výberu sa uskutoční rovnako, ako v prípade prvého kola voľby.

Bratislava 23. augusta (TASR) - Proces výberu predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) je potrebné zlepšiť. K tomuto kroku vyzývajú premiéra Roberta Fica v otvorenom liste obchodné komory a podnikateľské asociácie.

"Zdôrazňujeme, že pre obnovenie často chýbajúcej dôvery podnikateľov v transparentnosť a férovosť procesov verejného obstarávania je nevyhnutné, aby sa proces výberu predsedu ÚVO uskutočnil spôsobom, ktorý zabezpečí maximálnu možnú mieru objektivity, transparentnosti a umožní dostatočnú mieru odbornej diskusie," uvádzajú komory v liste.

Zároveň vyjadrili znepokojenie nad tým, že aj napriek viacerým odporúčaniam, ktoré komory a podnikatelia adresovali Úradu vlády SR, všetko nasvedčuje tomu, že proces výberu predsedu ÚVO sa uskutoční rovnako, ako v prípade prvého kola voľby. "Nevidíme akýkoľvek kvalitatívny rozdiel medzi prvým a druhým kolom výberového procesu. Doteraz neboli zverejnené kompletné informácie o kandidátoch, pričom podľa informácií zverejnených Úradom vlády SR má byť verejné vypočutie naplánované už na koniec augusta," píše sa v otvorenom liste.

Takéto krátke časové obdobie nedáva podľa komôr a podnikateľov dostatočný priestor na objektívne preskúmanie odborných a osobnostných kvalít jednotlivých kandidátov. Nie sú spokojní ani so samotným načasovaním verejného vypočutia na koniec augusta. "Vzhľadom na dovolenkové obdobie a štátne sviatky v tých dňoch je to nešťastný krok, najmä ak má vláda záujem, aby bol výberový proces zvládnutý čo najlepšie a najtransparentnejšie, a za účasti odborníkov aj verejnosti," upozornili komory v liste. Preto sú spoločne so zástupcami podnikateľských asociácií otvorené o problematike nového šéfa ÚVO diskutovať.