Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Ekonomika

Pokles dopytu po liekoch na covid znížil tržby Roche o takmer desatinu

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Tržby výrazne ovplyvnil slabší dopyt po testoch a liekoch na COVID-19, z ktorých spoločnosť ťažila v období najväčšieho tlaku pandémie nového koronavírusu.

Bern 26. apríla (TASR) - Švajčiarsky farmaceutický koncern Roche oznámil za prvé tri mesiace tohto roka pokles tržieb o takmer desatinu. Výsledky do veľkej miery ovplyvnilo oslabenie dopytu po testoch a liekoch na ochorenie COVID-19, ktoré ťahali tržby firmy v minulých rokoch. Rozsah poklesu bol však miernejší, než sa čakalo, keďže na druhej strane spoločnosť podporil vysoký rast tržieb z predaja nového lieku pre pacientov s ochorením očí. Informovala o tom agentúra Reuters.

Spoločnosť Roche v stredu oznámila, že jej tržby dosiahli v 1. kvartáli 15,3 miliardy švajčiarskych frankov (15,63 miliardy eur). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje pokles zhruba o 7 %. Výsledky sú však stále lepšie, než očakávali analytici. Tí predpokladali, že tržby klesnú až na 14,8 miliardy CHF. Výsledky v oblasti zisku firma za 1. a 3. kvartál nezverejňuje.

Tržby výrazne ovplyvnil slabší dopyt po testoch a liekoch na COVID-19, z ktorých spoločnosť ťažila v období najväčšieho tlaku pandémie nového koronavírusu. Rozsah poklesu tržieb však zmiernil liek Vabysmo na liečbu vekom podmienenej degenerácie makuly, ktorý získal povolenie úradov v minulom roku. Tržby z jeho predaja dosiahli v 1. štvrťroku 432 miliónov CHF a liek tak najvýraznejšie potiahol celkové tržby farmaceutickej divízie spoločnosti.

(1 EUR = 0,9786 CHF)