Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 12. apríl 2024Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

Poľskí farmári chcú zablokovať kľúčový hraničný priechod s Nemeckom

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

Poľskí farmári tiež uvádzajú ako dôvod svojich demonštrácií takzvanú Európsku zelenú dohodu, ktorá je súčasťou snahy 27 členských štátov EÚ znížiť emisie skleníkových plynov.

Varšava 23. februára (TASR) - Poľskí farmári plánujú v nedeľu zablokovať kľúčový hraničný priechod s Nemeckom. Podľa nich ide o súčasť silnejúcich protestov proti predpisom Európskej únie a lacnejšiemu dovozu z tretích krajín, informuje TASR podľa piatkovej správy agentúry AFP.

Hovorca protestného hnutia Dariusz Wrobel spresnil, že blokáda hraničného priechodu pri poľskom meste Slubice na diaľnici A2, ktorá vedie z Varšavy do Berlína, začne v nedeľu o 13.00 h SEČ a potrvá 24 hodín.

Podľa neho zatiaľ pôjde len o varovanie, avšak v prípade, že nebudú zodpovedané ich požiadavky, sú pripravení spustiť rozsiahlejší protest. AFP pripomína, že farmári pôvodne plánovali 25-dňovú blokádu, ale po rokovaniach s miestnymi úradmi a predstaviteľmi podnikov ju skrátili.

Poľskí poľnohospodári už dlhšie blokujú hraničné priechody s Ukrajinou a vodičom nákladných aj osobných áut znemožňujú vstúpiť na poľské územie. Za posledné týždne usporiadali protesty aj farmári z iných európskych krajín.

Poľskí farmári tiež uvádzajú ako dôvod svojich demonštrácií takzvanú Európsku zelenú dohodu, ktorá je súčasťou snahy 27 členských štátov EÚ znížiť emisie skleníkových plynov. Farmári tvrdia, že ich postihli najmä zvýšené dane aj ďalšie regulácie vyplývajúce z tejto iniciatívy.

Zelená dohoda "je v súčasnej podobe neprijateľná", uviedol Wrobel s tým, že protestujú aj proti dovozu poľnohospodárskych výrobkov z krajín mimo EÚ, "ktoré nespĺňajú normy" Únie.

Agentúra PAP medzičasom citovala vládu v Kyjeve, podľa ktorej ukrajinskí farmári priniesli na hranicu s Poľskom vojnou zničené poľnohospodárske vybavenie vrátane traktorov a kombajnov, aby svojim poľským kolegom ukázali, aké podmienky majú na prácu vo svojej krajine napadnutej ruskými silami.